Česká obchodní inspekce zajistila v 1. čtvrtletí 2021 padělky za téměř 600 000 korun

04.07.2021 19:27

Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrolách výrobků, které porušují některá práva duševního vlastnictví. V 1. čtvrtletí 2021 provedla 62 kontrol a u 21 z nich zaznamenala porušení zákazu nabídky, prodeje nebo skladování padělaných výrobků.

Česká obchodní inspekce zajistila v 1. čtvrtletí 2021 padělky za téměř 600 000 korun
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Celkem zajistila 1 093 kusů padělků v hodnotě originálů 587 819,80 Kč. „Vzhledem k probíhající epidemii koronaviru nebyly v tomto čtvrtletí otevřeny tržnice ani kamenné obchody, kde se často padělané zboží vyskytuje.

Anketa

Do voleb zbývá sto dní. Kdo podle vás bude příštím premiérem?

hlasovalo: 15059 lidí

Přesto inspektoři ČOI kontroly prováděli a neopomenuli ani kontroly internetových obchodů, kde také dochází k nabídce a prodeji padělků. Jelikož ze strany prodejců neustále dochází k této nelegální obchodní činnosti, která poškozuje spotřebitele, bude ČOI v kontrolách zaměřených na padělky pokračovat i v dalším období,“ říká k závěrům kontrolní akce ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce kontrolovala v období od 2. ledna do 31. března 2021 dodržování povinností zákona o ochraně spotřebitele, při nabídce za účelem prodeje, prodeji a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví (§ 8 zákona zák. č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele.). Podle tohoto paragrafu se zakazuje nabízet za účelem prodeje, prodávat a skladovat výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví nebo neoprávněné užívání označení chráněného podle zvláštního právního předpisu.

Inspektoři ČOI provedli 62 kontrol, při kterých zjistili porušení právních předpisů v 50 případech (80,7 %). Z tohoto počtu u 21 kontrol zaznamenali porušení zákazu nabízení, prodeje a skladování výrobků porušujících některá práva duševního vlastnictví, což v procentuálním vyjádření představuje 33,9 %.

Uložená opatření

Česká obchodní inspekce v tomto období pravomocně uložila celkem 79 pokut v hodnotě 2 059 000 Kč. Kromě sankčních opatření zajistila a uložila mimo dosah kontrolovaných osob celkem 1 093 ks padělků, v hodnotě vyčíslené v cenách originálu 587 819,80 Kč. Zajištěné výrobky byly v souladu s ustanovením § 7b zákona č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, uloženy mimo dosah kontrolované osoby. Výrobky, které neodpovídají zvláštním právním předpisům, u kterých bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí anebo zabrání, budou následně zničeny nebo využity k humanitárním účelům.Graf č. 1: Podíl jednotlivých sortimentních skupin a počet zajištěných výrobků v kusech

Graf č. 2: Podíl vybraných ochranných známek z celkového objemu zajištěných výrobků v kusech. Ochranné známky, které výčet neobsahuje, se vyskytovaly v počtu nižším než 20 kusů zajištěných výrobků.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

7:05 Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

V roce 2020 začala plzeňská zoo chovat v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo ohroženo…