Česká obchodní inspekce zajistila více než 22 000 kusů padělků

12.09.2019 18:35

Česká obchodní inspekce pokračovala v kontrolách nabídky a prodeje padělků na tuzemském maloobchodním trhu. Ve 2. čtvrtletí provedla 403 kontrol a porušení právních předpisů zaznamenala ve 300 případech a z toho byla více než jedna třetina padělaného zboží. Celkem v tomto období zajistila 22 223 kusů padělků v hodnotě originálů více než 34 milionů korun.

Česká obchodní inspekce zajistila více než 22 000 kusů padělků
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

Česká obchodní inspekce uskutečnila v období od 1. dubna do 30. června 2019 celkem 403 kontrol, při kterých ověřovala, zda prodejci dodržují povinnosti vyplývající z § 8 zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Podle tohoto ustanovení se zakazuje nabízet za účelem prodeje, prodávat a skladovat výrobky porušující některá práva duševního vlastnictví nebo neoprávněné užívání označení chráněného podle zvláštního právního předpisu.

ČOI zjistila ve 300 případech porušení právních předpisů (74,44 %). Z tohoto počtu zaznamenala 101 případů nabídky a prodeje padělků ( 25,1%). Z hlediska sortimentu docházelo nejčastěji k porušení práv duševního vlastnictví u audio výrobků, textilních výrobků, obuvi, hraček a zábavných předmětů. U zajištěných výrobků byl zaznamenán nejvyšší objem u ochranných známek značek Calvin Klein, Gucci, Tommy Hilfiger, Adidas a O Bag.

Česká obchodní inspekce zajistila 22 223 kusů padělků v cenách originálů 34 059 955 Kč. Výrobky, které neodpovídají zvláštním právním předpisům, u kterých bude pravomocně rozhodnuto o jejich propadnutí anebo zabrání, budou následně zničeny nebo využity k humanitárním účelům.

Česká obchodní inspekce při této kontrolní akci také spolupracovala s Policií České republiky, živnostenskými úřady a Českým telekomunikačním úřadem.

Podíl jednotlivých sortimentních skupin a počet zajištěných výrobků v kusech:

Podíl vybraných ochranných známek z celkového objemu zajištěných výrobků v kusech:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní technické muzeum a Správa železnic podepsaly memorandum o spolupráci

16:39 Národní technické muzeum a Správa železnic podepsaly memorandum o spolupráci

Národní technické muzeum a Správa železnic podepsaly v úterý 4. srpna 2020 v Železničním depozitáři …