Česká obchodní inspekce zakázala na trhu autíčko na dálkové ovládání

30.09.2022 17:23 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Jedná se o hračku – auto na dálkové ovládání, model číslo NO. 889-361.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu autíčko na dálkové ovládání
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila na vnitřním trhu nebezpečnou bateriovou hračku - auto na dálkové ovládání, model s napájením vysílače baterií AA 2x1,5 V, přijímače dobíjecí baterií AA 4 x1,2 V, určenou pro děti starší 3 let. Výrobek je vložen do papírové krabičky s průhledem. Na spodní straně krabičky jsou uvedeny informace k výrobku a stanovené označení CE.

Zkušební laboratoř potvrdila významnou neshodu s požadavky nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS). Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 57,5 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 %. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. ČOI zjistila také další závady, kdy přímo na výrobku chybí identifikační údaje výrobce, či kontaktní adresa dovozce. EU prohlášení o shodě (nařízení vlády č. 426/2016 Sb., o posuzování shody radiových zařízení), ani zjednodušené EU prohlášení o shodě nebylo součástí výrobku a nebylo poskytnuto ani jiným vhodným způsobem. Kontrolovaný výrobek tak neodpovídá požadavkům nařízení vlády č.  426/2016 Sb. a zároveň neodpovídá požadavku nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.

Česká obchodní inspekce z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu uložila distributorovi ochranné opatření (§ 18a odst. 3 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz distribuce jmenovaného výrobku z trhu. Hračka byla nahlášena do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.

Informace o výrobku:

Hračka na baterie „Super Stunt Racing“
Číslo modelu:  NO. 889-361
EAN: 8694795179304
Výrobce: neuveden
Dovozce: OCEAN s.r.o.
Původ výrobku: Čína

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Dnes končí zákonná povinnost mít na autě zimní pneumatiky, řiďte se ale aktuálním počasím

17:56 BESIP: Dnes končí zákonná povinnost mít na autě zimní pneumatiky, řiďte se ale aktuálním počasím

Zatímco při příchodu zimního počasí jsou řidiči již zvyklí, že musí přezout na zimní pneumatiky, důl…