Česká obchodní inspekce zakázala na trhu autíčko na dálkové ovládání

30.09.2022 17:23 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Jedná se o hračku – auto na dálkové ovládání, model číslo NO. 889-361.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu autíčko na dálkové ovládání
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila na vnitřním trhu nebezpečnou bateriovou hračku - auto na dálkové ovládání, model s napájením vysílače baterií AA 2x1,5 V, přijímače dobíjecí baterií AA 4 x1,2 V, určenou pro děti starší 3 let. Výrobek je vložen do papírové krabičky s průhledem. Na spodní straně krabičky jsou uvedeny informace k výrobku a stanovené označení CE.

Zkušební laboratoř potvrdila významnou neshodu s požadavky nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS). Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 57,5 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 %. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. ČOI zjistila také další závady, kdy přímo na výrobku chybí identifikační údaje výrobce, či kontaktní adresa dovozce. EU prohlášení o shodě (nařízení vlády č. 426/2016 Sb., o posuzování shody radiových zařízení), ani zjednodušené EU prohlášení o shodě nebylo součástí výrobku a nebylo poskytnuto ani jiným vhodným způsobem. Kontrolovaný výrobek tak neodpovídá požadavkům nařízení vlády č.  426/2016 Sb. a zároveň neodpovídá požadavku nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.

Česká obchodní inspekce z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu uložila distributorovi ochranné opatření (§ 18a odst. 3 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz distribuce jmenovaného výrobku z trhu. Hračka byla nahlášena do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.

Informace o výrobku:

Hračka na baterie „Super Stunt Racing“
Číslo modelu:  NO. 889-361
EAN: 8694795179304
Výrobce: neuveden
Dovozce: OCEAN s.r.o.
Původ výrobku: Čína

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Upozornění pro žadatele o náhradu újmy

22:16 AOPK ČR: Upozornění pro žadatele o náhradu újmy

Žádosti o náhradu újmy za rok 2022 je nezbytné podat v zákonném termínu, tj. do 31. 3. 2023 včetně (…