Česká obchodní inspekce zakázala na trhu autíčko na dálkové ovládání

30.09.2022 17:23 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je výrobek, který představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Jedná se o hračku – auto na dálkové ovládání, model číslo NO. 889-361.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu autíčko na dálkové ovládání
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila na vnitřním trhu nebezpečnou bateriovou hračku - auto na dálkové ovládání, model s napájením vysílače baterií AA 2x1,5 V, přijímače dobíjecí baterií AA 4 x1,2 V, určenou pro děti starší 3 let. Výrobek je vložen do papírové krabičky s průhledem. Na spodní straně krabičky jsou uvedeny informace k výrobku a stanovené označení CE.

Zkušební laboratoř potvrdila významnou neshodu s požadavky nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních (směrnice 2011/65/EU – RoHS). Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova až na hodnotu 57,5 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 %. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné environmentální riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. ČOI zjistila také další závady, kdy přímo na výrobku chybí identifikační údaje výrobce, či kontaktní adresa dovozce. EU prohlášení o shodě (nařízení vlády č. 426/2016 Sb., o posuzování shody radiových zařízení), ani zjednodušené EU prohlášení o shodě nebylo součástí výrobku a nebylo poskytnuto ani jiným vhodným způsobem. Kontrolovaný výrobek tak neodpovídá požadavkům nařízení vlády č.  426/2016 Sb. a zároveň neodpovídá požadavku nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky.

Česká obchodní inspekce z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu uložila distributorovi ochranné opatření (§ 18a odst. 3 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz distribuce jmenovaného výrobku z trhu. Hračka byla nahlášena do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.

Informace o výrobku:

Hračka na baterie „Super Stunt Racing“
Číslo modelu:  NO. 889-361
EAN: 8694795179304
Výrobce: neuveden
Dovozce: OCEAN s.r.o.
Původ výrobku: Čína

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

20:48 AOPK ČR: Akce v terénu, které pořádá Dům přírody Brd, si navštěvníci oblíbili

Dům přírody Brd v létě oslaví rok od svého otevření. Lidé si do nového návštěvnického střediska hned…