Česká obchodní inspekce zakázala na trhu čelenku s blikajícími rohy

20.09.2022 17:23 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je hračka, která může znamenat pro děti zdravotní riziko. Jedná se o plastovou čelenku, číslo modelu B3828-2530029. Na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno mnohonásobné překročení obsahu olova. Pro děti může znamenat zdravotní riziko.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu čelenku s blikajícími rohy
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila v ČR hračku, která je na trhu opakovaně nabízena v různých variacích a výrobních šaržích, ale vždy se shodnou závadou. Jedná se o plastovou čelenku se dvěma rohy, ve kterých jsou umístěny LED žárovky. Na vrcholu čelenky, mezi rohy, je umístěné pouzdro ve tvaru srdíčka. Oba díly pouzdra jsou spojeny pouhým nasunutím výčnělků na jednom z dílů do otvorů v druhé části. Po vyjmutí vložené pojistky a posunutí spínače se čelenka rozsvítí nebo rozbliká. Hračka je zabalena v průhledném sáčku, na kterém je přilepena papírová etiketa s identifikačními údaji a s označením CE v nesprávném grafickém provedení.

Hračka nevhodného konstrukčního řešení obsahuje snadno otevíratelné plastové pouzdro, ve kterém jsou umístěné malé knoflíkové baterie. Pouzdro je možné otevřít bez použití nástroje pouhým rozevřením dvou plastových dílů. Ty lze jednoduše rozdělit, pokud se plastové výčnělky vysunou z otvorů na druhé části. Kryt pouzdra se tak z hračky úplně oddělí a tři knoflíkové baterie jsou zcela volně přístupné. Výrobek není v souladu s požadavky Nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o bezpečnosti hraček, které jsou konkretizovány v EN IEC 62115 ed. 2:2020 – Elektrické hračky – Bezpečnost, v článku 13.4 Baterie, protože po vyjmutí z nezajištěného pouzdra může dítě baterie vložit do úst a polknout či vdechnout.

Česká obchodní inspekce uložila kontrolované osobě ochranné opatření (§ 18a odst. 3 a 4 zákona č. 22/1997 Sb.), kterým je bezodkladné stažení výrobků z distribuce. Informace o výskytu této nebezpečné hračky byly rovněž zveřejněny v systému Safety Gate. 

Informace o výrobku:

Název výrobku uvedený na obalu:  „Rohy Čert“
Typ / číslo modelu:   B3828-2530029  
EAN:     8599330038286
Identifikační údaje dovozce:  SEAN COMPANY s.r.o., Libušská 319, Praha 4, 142 00.
Identifikační údaje výrobce: SHANGXIN TOYS FACTORY, Yiwu City, Zhejiang Province
Distributor:  Amos Vestec s.r.o. Roháčova 145/14, 130 00 Praha 3
Prodejce: Vän Nhâm Lé, Alej 17. listopadu 1760, 413 01 Roudnice nad Labem
Země původu:  Čína

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Po 22 letech a na stejném místě si znovu česká a rakouská strana řekly „ano“

7:02 Jihočeský kraj: Po 22 letech a na stejném místě si znovu česká a rakouská strana řekly „ano“

Znovuobnovený slib další budoucí spolupráce česko-rakouského Euroregionu Silva Nortica svými podpisy…