Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nebezpečný dětský mačkací míček

21.08.2021 16:59

Česká obchodní inspekce zjistila na tuzemském trhu výrobek, který může být pro děti nebezpečný. Jedná se o hračku s názvem Míček mačkací se šňůrkou Soace Ball.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nebezpečný dětský mačkací míček
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je nebezpečná hračka - Míček mačkací se šňůrou Soace Ball. Měkké plastové míčky o průměru 75 mm ve tvaru ježaté koule, jsou zhotoveny z měkčeného plastu.

Na povrchu jsou vyobrazeny barevné geometrické motivy ovoce, nebo písmenek. Míčky mají měkké výstupky a vložený pískací mechanismus spolu s pružnou elastickou šňůru. Šňůrku s očkem k připojení na prst i pískací mechanismus je možné z hračky vyjmout. Uvnitř míčku je umístěn blikající mechanismus. Na hračce nejsou uvedena žádná označení či identifikační údaje a byla prodávána zcela bez obalu. Míčky v nabídce byly volně umístěny v kartonové krabici s nápisem Soace Ball.

Hračka nesplňuje požadavky NV č. 86/2011 Sb. Vzhledem k nepřítomnosti jakéhokoliv značení je možné ji považovat za hračku vhodnou pro všechny děti. Mechanické požadavky na hračky jsou uvedeny v normě ČSN EN 71-1+ A1:2019. V článku 5.1 citované normy jsou uvedeny obecné požadavky na hračky určené dětem mladším 36 měsíců. Konkrétně pod písmenem a) je uvedeno: „Hračky a odnímatelné součásti hraček se nesmějí celé vejít do válce pro malé části a to v jakékoliv poloze“. Na přiložených fotografiích je vidět, že z hračky se při zkoušce tahem, při použití síly 30 N, uvolnila (byla vytažena) vložená plastová šňůra s očkem a povytáhl se rovněž pískací mechanismus, který byl dále za použití síly 15 N z hračky zcela vytažen. Šňůra i pískací mechanismus se vejdou do válce normalizovaných rozměrů – viz obrázky.

Příslušná zjištění dokládají, že při běžném a předpokládaném použití hračky malými dětmi může dojít k vyjmutí malých částí z hračky (konkrétně pískacího zařízení i plastové šňůry) a k jejich následnému vdechnutí či polknutí dítětem.

Uložená opatření:

Česká obchodní inspekce uložila prodejci ochranné opatření (dle ustanovení § 18a odst. 3) a 4) zákona č. 22/1997 Sb.), kterým je zákaz distribuce a stažení výrobků z distribuce. Informace o nebezpečné hračce byly nahlášeny kontaktnímu bodu na Ministerstvu průmyslu a obchodu a byly zveřejněny v systému RAPEX. 

Informace o výrobku:

Míček mačkací se šňůrou Soace Ball
Značka:  neuvedena
Typ / číslo modelu: neuvedeno
Čárový kód: neuveden
Popis výrobku na obalu: výrobek je prodáván bez obalu, z kartonové krabice s nápisem „Soace Ball“
Značka shody:  neuvedena
Kontaktní údaje provozovny: „Smíšené zboží“, Náměstí republiky 424, 348 02 Bor.
Prodejce pan: Van Bay Nguyen

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

13:07 ČEZ: Unikátní školicí centrum přilákalo stovky zvědavců

Do posledního zaplnili zájemci volná místa na prohlídce speciálního Centra přípravy personálu jadern…