Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nevyhovující respirátor Protective mask KN95

17.05.2022 16:14 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je v nabídce model respirátoru, který nesplňuje požadavky kladené na respirátory typu FFP2. Jedná se výrobek, který má název „Protective mask KN95“.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nevyhovující respirátor Protective mask KN95
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Výrobek má větší průnik částic filtračním materiálem, nesplňuje požadavky kladené na respirátory typu FFP2 a nemůže uživatele účinně ochránit.

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je v nabídce pro spotřebitele model osobního ochranného prostředku dýchacích orgánů - respirátor, který nesplňuje požadavky nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/425, o osobních ochranných prostředcích a o zrušení směrnice Rady 89/686/EHS.

Jedná se o výrobek respirátor KN95 bílý DX-03, který byl v době kontroly nabízen na internetových stránkách distributora www.besta-shop.cz pod názvem Sunway respirátor FFP2/KN95 bílá. Jedná se o bílou filtrační polomasku s vloženým drátkem pro vytvarování okolo nosu. Filtrační polomasky jsou nabízené po 40 kusech v papírové krabici, každý jednotlivý výrobek je zabalen v plastovém průhledném obalu. V papírovém obalu je vložen certifikát - letáček s informacemi v čínských znacích a angličtině. Na výrobcích není umístěno označení CE s připojeným identifikačním číslem oznámeného subjektu zapojeného do postupu posouzení shody, chybí jméno, zapsaný obchodní název nebo zapsaná ochranná známka výrobce. Na papírové krabici je spolu s názornými obrázky uveden návod na nasazení polomasky pouze v anglickém jazyce. Výrobcem stanovené podmínky skladování v písemné podobě doplněné o číselné hodnoty jsou rovněž uvedeny pouze v anglickém jazyce. Informace v českém jazyce chybí.

Vzhledem k tomu, že výrobek měl na obalu uvedenou normu EN 149:2001+A1:2009, byly v akreditované laboratoři  provedeny laboratorní zkoušky, které ověřovaly celkový průnik, průnik filtračním materiálem a dýchací odpor dle požadavků stanovených v  čl. 7.9.1, 7.9.2 a 7.16 normy EN 149:2001+A1:2009. Z předaných výsledků provedených zkoušek vyplývá, že výrobek nevyhověl požadavkům na celkový průnik a průnik filtračním materiálem - zkoušce chloridem sodným a zkoušce parafínovým olejem.

Vzhledem ke skutečnosti, že filtrační polomaska má větší průnik částic filtračním materiálem, nesplňuje požadavky kladené na respirátory typu FFP2 a nemůže uživatele účinně ochránit před pevnými částicemi i kapalnými aerosoly. Výrobek rovněž není v souladu s požadavky nařízení EP a Rady 2016/425 o osobních ochranných prostředcích. Výrobek také nesplňuje požadavky na značení, návod a informace pro spotřebitele. Dále nebylo doloženo odpovídající EU prohlášení o shodě potvrzující, že u výrobku byl dodržen postup posouzení shody v souladu s požadavky výše uvedeného nařízení.    

Česká obchodní inspekce uložila distributorovi výrobku ochranné opatření, kterým je zákaz dodávání osobního ochranného prostředku – ochranné masky KN95, model DX-03, na trh a stažení tohoto výrobku z trhu. Informace k uvedenému výrobku byly nahlášeny kontaktnímu bodu na Ministerstva průmyslu a obchodu a zveřejněny v systému Safety Gate. 

Informace o výrobku:

Název výrobku:    Protective mask KN95
Značka:     -
Druh / číslo modelu:   DX-03
Číslo výrobní série:    202005

Identifikační údaje dovozce: GRUPA ETNA SP. Z.O.O. SKA, UL. Towarova 22, 42-600, Tarnowskie Gory, Poland

Identifikační údaje výrobce: Heyuan Dexuan Medical Technology Co. Ltd, No. 6 of Longling, 1st Road, Longling Industrial park, Yuancheng, District Heyuan, 517000, Guangdong, China

Identifikační údaje distributora: BEMI INVEST EU s.r.o., Staroveská 53/95, Proskovice, 724 00 Ostrava

Identifikační údaje dalšího distributora v dodavatelském řetězci:
ZEBRA PRAHA s.r.o., Rybná 716/24, 110 00 Praha 1

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Upozornění pro žadatele o náhradu újmy

22:16 AOPK ČR: Upozornění pro žadatele o náhradu újmy

Žádosti o náhradu újmy za rok 2022 je nezbytné podat v zákonném termínu, tj. do 31. 3. 2023 včetně (…