Česká pošta: Aktuální informace k zásilkám z Číny a Velké Británie

14.02.2020 9:10

Informace ke změnám, souvisejícím s epidemií koronaviru v Číně a odchodem Velké Británie z Evropské unie

Česká pošta: Aktuální informace k zásilkám z Číny a Velké Británie
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta
reklama

Čína – minimalizace šíření koronaviru

Čína vydala aktuální informace o preventivních krocích a minimalizaci šíření koronaviru. Dle Světové zdravotnické organizace nepřežívají koronaviry na objektech a je tedy bezpečné přijímat poštovní zásilky z Číny, aniž by hrozil přenos. Přesto byla v Číně zavedena opatření k zajištění bezpečnosti zpracování pošty a poštovního personálu, včetně dezinfekce pošt, třídících center, přepravních vozidel apod.

Opatření přijatá k dezinfekci a doručení
Všechny čínské poštovní úřady, třídící centra a vozidla budou pravidelně dezinfikovány a bude sledováno fyzické zdraví zaměstnanců. U všech příchozích zásilek bude Čína kontaktovat adresáta předem, aby zjistila předvolby doručení, aby nedošlo k osobnímu kontaktu. Očekávají se tedy zpoždění a zároveň nebude možné poskytnout písemný důkaz o doručení.

Dopad na reklamace/stížnosti
Vzhledem k tomu, že možnosti doručení je třeba domluvit předem s příjemcem, žádá čínská pošta ostatní provozovatele, aby o těchto možnostech informovali odesílatele včetně informace o písemných potvrzeních o doručení. Za těchto okolností není povinné poskytnutí o dodání pro doporučené, balíkové a EMS zásilky. Žadatelé, kteří do systému reklamací budou posílat stížnosti, jsou žádáni, aby tak učinili pouze jednou.

Dopad na tranzitní poštu
Vzhledem k šíření viru pozastavilo mnoho mezinárodních leteckých společností své lety do Číny a některé pohraniční přístavy byly také uzavřeny. V důsledku toho bude Čína ukládat tranzitní poštu (pozemní i leteckou) a přepraví ji do cílových zemí, až budou možnosti přepravy dostupné. Dosud je ovlivněna tranzitní pošta do následujících zemí: Dem. Korejská lidová republika, Kazachstán, Kyrgyzstán, Mongolsko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a Vietnam.

Velká Británie – odchod z Evropské unie

Velká Británie nastavila přechodné období pro zasílání zásilek se zbožím a dokumenty, vyplňování celních dokumentů a elektronické předávání dat na 11 měsíců. Z toho vyplývá, že do 31. 12. 2020 zákazníci ČP nebudou muset vyplňovat u listovních zásilek CN22 nebo CN23, tzn., že Velká Británie bude do konce roku 2020 ve stejné cenové skupině jako země Evropské unie. Celní data o zásilkách odeslaných v EPG (Obchodní balík do GB) (CN23 EMS) ani u balíků (CP 72) nebudou muset být předávány rovněž do konce roku 2020.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Na převedených pozemcích vybuduje Přerov cyklostezku

22:54 ÚZSVM: Na převedených pozemcích vybuduje Přerov cyklostezku

Přerovské pracoviště Úřadu pro zastupování ve věcech majetkových převedlo městu Přerov zdarma dva po…