Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná krále českého průmyslového designu

3. 10. 2019 13:50

Česká pošta ve středu 2. října představila příležitostnou známku Český design: Václav Král. Motivem známky je model sportovního vozu Tatra, který navrhl tento přední český designér, jehož dílo bylo inspirací pro obálku prvního dne vydání (FDC), přebal sešitku i razítko prvního dne vydání. Autorem návrhu známky je Pavel Sivko a rytcem FDC Jaroslav Tvrdoň.

Česká pošta: Nová poštovní známka připomíná krále českého průmyslového designu
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta
reklama

Český automobilový designér, konstruktér a závodník Václav Král se narodil 27. září 1936 v Ostravě a již za svého života stal ikonou ve svém oboru. Na začátku 70. let na sebe upozornil jako tvůrce závodních automobilů značky Metalex a mezi jeho nejslavnější díla patří Tatra MTX V8, Dioss Rebel, Tatra President nebo karoserie pro Škodu Buggy a Spider. Navrhoval také motocykly, z nichž nejznámější je Jawa Athena. S jeho Supertatrou byl vytvořen historicky první český národní rychlostní rekord. Králem navrhovaná auta byla jedinečná svou skvělou aerodynamikou, kterou tvořil od oka.

Jde v pořadí o teprve druhou poštovní známku z emise Český design. První připomínala světoznámého architekta českého původu Jana Kaplického a byla vydána v dubnu roku 2018.

Nominále známky připomínající Václava Krále je zastoupeno  písmenem „A“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g, tedy ke dni vydání 19,- Kč. Spolu s příležitostnou známkou vychází v nákladu 3200 kusů také tzv. obálka prvního dne vydání (FDC), na němž jsou znázorněny skici modelů aut a rýsovací potřeby, které symbolizují designerův pracovní stůl. Razítko prvního dne znázorňuje liniovou kresbou zobrazený portrét Václava Krále spolu s textem: OSTRAVA, 2. 10. 2019.

Známku, která je vydána v úpravě tiskového listu a známkového sešitku s 8 známkami a 4 kupóny, vytiskla Poštovní tiskárna cenin technikou plnobarevného ofsetu nákladem 500 tisíc kusů, sešitek pak nákladem 14 tisíc kusů. Zájemci si ji mohou zakoupit na kterékoliv specializované filatelistické přepážce, vybraných poštách a na webových stránkách České pošty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

CzechInvest: Malí a střední podnikatelé mohou čerpat podporu z grantového programu na ochranu duševního vlastnictví

17:05 CzechInvest: Malí a střední podnikatelé mohou čerpat podporu z grantového programu na ochranu duševního vlastnictví

Evropská komise a Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví (EUIPO) spustily nový grantový program …