Česká pošta: S Kozlem do zahraničí

12.02.2023 22:30 | Tisková zpráva

Česká pošta ve středu 15. února uvede do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku z edice Krásy naší vlasti: Zámek Kozel, jejímž námětem je pohled na zmíněnou památku z nedalekého kopečku. Výtvarnou podobu emise připravila Ivana Lomová, která při tvorbě návrhu použila fixy, akvarel i pastelky.

Česká pošta: S Kozlem do zahraničí
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Lesní zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek z konce 18. století. Stavitel Václav Haberditz ho vystavěl pro hraběte Jana Vojtěcha Černína z Chudenic, nejvyššího lovčího Království českého. Hlavní budova obdélníkového půdorysu s rozsáhlým nádvořím byla dokončena po pěti letech prací v roce 1779. V 90. letech pak hrabě Černín areál rozšířil o dvě dvojice staveb podle návrhu Ignáce Palliardiho, o kapli s jízdárnou a naproti lokajnu s konírnou. Dle pověsti svému názvu zámek Kozel vděčí pohanskému zvyku Slovanů, kteří v tamní lokalitě v době jarní rovnodennosti obětovali bohům kozla s vírou bohaté úrody. Možná i díky původní podobě a propojení s krajinou je zámek Kozel nejnavštěvovanější památkou v západních Čechách.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „E“, které odpovídá 39 korunám, tedy poštovnému za obyčejnou listovní zásilku do evropských zemí, a to do 50 gramů. Součástí emise je i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem je pohled do vstupních dveří zámku s výhledem ústícím v obdélníkovém vnitřním dvoře. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ofsetu v nákladu 96 000 kusů a FDC digitálním tiskem v nákladu 2 500 kusů. Zájemci si mohou novou známku pořídit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

22:08 CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

Víte, jak se na udržitelnost cestovního ruchu dívají lidé z různých oborů? Jakou roli v cestování hr…