Česká pošta: S Kozlem do zahraničí

12.02.2023 22:30 | Tisková zpráva

Česká pošta ve středu 15. února uvede do prodeje novou příležitostnou písmenovou poštovní známku z edice Krásy naší vlasti: Zámek Kozel, jejímž námětem je pohled na zmíněnou památku z nedalekého kopečku. Výtvarnou podobu emise připravila Ivana Lomová, která při tvorbě návrhu použila fixy, akvarel i pastelky.

Česká pošta: S Kozlem do zahraničí
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Lesní zámek Kozel je klasicistní lovecký zámek z konce 18. století. Stavitel Václav Haberditz ho vystavěl pro hraběte Jana Vojtěcha Černína z Chudenic, nejvyššího lovčího Království českého. Hlavní budova obdélníkového půdorysu s rozsáhlým nádvořím byla dokončena po pěti letech prací v roce 1779. V 90. letech pak hrabě Černín areál rozšířil o dvě dvojice staveb podle návrhu Ignáce Palliardiho, o kapli s jízdárnou a naproti lokajnu s konírnou. Dle pověsti svému názvu zámek Kozel vděčí pohanskému zvyku Slovanů, kteří v tamní lokalitě v době jarní rovnodennosti obětovali bohům kozla s vírou bohaté úrody. Možná i díky původní podobě a propojení s krajinou je zámek Kozel nejnavštěvovanější památkou v západních Čechách.

Nominále známky je zastoupeno písmenem „E“, které odpovídá 39 korunám, tedy poštovnému za obyčejnou listovní zásilku do evropských zemí, a to do 50 gramů. Součástí emise je i obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž motivem je pohled do vstupních dveří zámku s výhledem ústícím v obdélníkovém vnitřním dvoře. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku metodou ofsetu v nákladu 96 000 kusů a FDC digitálním tiskem v nákladu 2 500 kusů. Zájemci si mohou novou známku pořídit na přepážkách či v e-shopu na webových stránkách České pošty.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Vláda schválila návrh zákona, který zavádí definici domácího násilí

10:04 Ministerstvo spravedlnosti: Vláda schválila návrh zákona, který zavádí definici domácího násilí

Legislativní návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník a další zákony v souvislosti s potíráním …