Česká pošta: Zoubkovaná připomínka autora Trháku

14.02.2023 21:20 | Tisková zpráva

Usměvavá tvář Zdeňka Podskalského vévodí nové příležitostné písmenové poštovní známce, kterou Česká pošta uvede do prodeje 15. února. Od narození oblíbeného filmového a televizního režiséra uplyne 100 let. Výtvarný návrh ceniny pochází z dílny Michala Nováka.

Česká pošta: Zoubkovaná připomínka autora Trháku
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Zdeněk Podskalský se narodil 18. února 1923 v šumavských Malenicích a zemřel 29. října 1993 v Praze. Toužil se stát hercem, ale jako velký trémista usoudil, že bude lepší, pokud se bude věnovat režii. To se ukázalo jako správné rozhodnutí. Jeho celoživotní doménou byly komedie, často s muzikálovými prvky. Tituly jako například Kam čert nemůže (1959), Světáci (1969), Noc na Karlštejně (1973) a Trhák (1981) jsou dodnes velmi populární. Za zmínku stojí i klasika Kulový blesk, kterou v roce 1978 režíroval s Ladislavem Smoljakem, pro něhož byl film režijní prvotinou.

známka

Při tvorbě portrétu Zdeňka Podskalského a přípravě celé emise se autor inspiroval všemi dostupnými zdroji a zároveň byl v blízkém kontaktu s režisérovým synem. Portrét samotný pak zpracoval v kresbě tužkou, na pozadí známky použil akvarel. Společně se známkou vychází obálka prvního dne vydání (FDC), jejímž námětem je interiér bytu Zdeňka Podskalského v jedné z věží na Malostranském náměstí.

Nominále nové ceniny je zastoupeno písmenem „B“, které odpovídá ceně za vnitrostátní obyčejné psaní – standard do 50 g v ekonomickém režimu dodání dle ceníku základních poštovních služeb v aktuálním znění – ke dni vydání 23 Kč. Celou emisi vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o., známku ofsetem v nákladu 750 000 kusů a FDC digitálním tiskem z ploché desky v počtu 2 400 kusů. Zájemci si mohou novou příležitostnou poštovní známku zakoupit na přepážkách či v e-shopu České pošty.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

22:08 CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

Víte, jak se na udržitelnost cestovního ruchu dívají lidé z různých oborů? Jakou roli v cestování hr…