Česká pošta připomíná 100 let československé poštovní známky

20. 6. 2018 20:59

Celé jedno století nás v letošním roce dělí od vydání prvních československých poštovních známek. Těmi byly výplatní známky s obrazem Hradčan Alfonse Muchy. Česká pošta toto jubileum připomíná představením příležitostného poštovního aršíku, který je tvořen soutiskem dvou různých známek a tří kupónů. Poštovní aršík vychází 20. června 2018.

Česká pošta připomíná 100 let československé poštovní známky
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta
reklama

Jednotlivé známky jsou v aršíku zpracované jako list alba. Do něho autor Pavel Sivko umístil významné československé a české známky. Na obálce prvního dne vydání je parafráze holubice ze známky J. Bendy z roku 1920. Razítko využívá motivu listonoše z novinové známky A. Erhardta.

Známkový aršík byl vytvořen technikou plnobarevného ofsetu, obálka prvního dne vydání (FDC) pak jednobarevným ocelotiskem z ploché desky. Autorem výtvarného námětu je Pavel Sivko, rytinu obálky prvního dne vydání provedl Jaroslav Tvrdoň. Nominální hodnoty známek na aršíku jsou 27 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro obyčejné dopisy do 500 g, a 44 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro doporučené dopisy do 50 g. Zájemci mohou aršík zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

Československé poštovní známky se začaly vydávat 18. 12. 1918. V roce 2018 tak oslaví 100 let od první československé známky. Mezi autory prvních československých známek patří mimo jiné Alfons Mucha (autor první československé známky), Max Švabinský, Jakub Obrovský, Vratislav Hugo Brunner, Jaroslav Benda nebo Karel Seizinger. Z prvních rytců poštovních známek jmenujme mimo jiné Karla Seizingera, Bohumila Heinze, Jaroslava Goldschmieda, Eduarda Karla, Jana C. Vondrouše nebo Karla Wolfa.

První československé poštovní známky jsou výplatní známky s obrazem Hradčan od autora Alfonse Muchy. Československá a následně česká známková tvorba si velice zakládá na výběru špičkových autorů a tradiční výrobě známek. Díky této kombinaci patří československá a následně česká známková tvorba k nejlepším na světě. Na tvorbě známek se podíleli významní grafici, malíři a rytci jako například Oldřich Kulhánek, Karel Svolinský, Jiří Švengsbír, Cyril Bouda, Ladislav Jirka, Josef Herčík nebo Bedřich Housa.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Zastávka v Háji ve Slezsku už čeká na školáky

9:02 Nadace ČEZ: Zastávka v Háji ve Slezsku už čeká na školáky

Už žádné přebíhání přes nebezpečnou silnici! Rodiče kluků a holek z okolních vesnic, kteří čekají na…