Česká pošta připomíná 100 let československé poštovní známky

20.06.2018 20:59 | Zprávy

Celé jedno století nás v letošním roce dělí od vydání prvních československých poštovních známek. Těmi byly výplatní známky s obrazem Hradčan Alfonse Muchy. Česká pošta toto jubileum připomíná představením příležitostného poštovního aršíku, který je tvořen soutiskem dvou různých známek a tří kupónů. Poštovní aršík vychází 20. června 2018.

Česká pošta připomíná 100 let československé poštovní známky
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Jednotlivé známky jsou v aršíku zpracované jako list alba. Do něho autor Pavel Sivko umístil významné československé a české známky. Na obálce prvního dne vydání je parafráze holubice ze známky J. Bendy z roku 1920. Razítko využívá motivu listonoše z novinové známky A. Erhardta.

Známkový aršík byl vytvořen technikou plnobarevného ofsetu, obálka prvního dne vydání (FDC) pak jednobarevným ocelotiskem z ploché desky. Autorem výtvarného námětu je Pavel Sivko, rytinu obálky prvního dne vydání provedl Jaroslav Tvrdoň. Nominální hodnoty známek na aršíku jsou 27 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro obyčejné dopisy do 500 g, a 44 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro doporučené dopisy do 50 g. Zájemci mohou aršík zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Mgr. Jan Farský byl položen dotaz

V Česku máme regiony, které zaplatily za růst celé země

Souhlasím s vámi v tom, v Česku máme regiony, které zaplatily za růst celé země. Ale nemyslíte, že je to vina vás všech politiků? Myslíte, že nás teď EU spasí a daným regionům pomůže? Tvrdíte, že funguje nějaký fond? Jestli to tak je, proč se situace nelepší?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Minulá vláda diskriminačně zvýšila daň  z lihovin, ale do rozpočtu vybrala méně peněz

11:08 Minulá vláda diskriminačně zvýšila daň z lihovin, ale do rozpočtu vybrala méně peněz

Minulá vláda Petra Fialy si od opakovaného zvyšování spotřební daně z lihu slibovala vyšší příjmy do…