Česká pošta zvýší od srpna některé ceny, se Zákaznickou kartou klienti ušetří

21.06.2013 13:05

Česká pošta bude po pěti letech měnit ceny některých svých služeb, a to u základních listovních služeb, poštovní poukázky typu A a mezinárodních poštovních zásilek. Nově také pro své klienty Pošta připravila Zákaznickou kartu, která pro ně bude znamenat výraznou úsporu.

Česká pošta zvýší od srpna některé ceny, se Zákaznickou kartou klienti ušetří
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Současné ceny základní služby byly stanoveny v roce 2008. Od té doby se i přes výrazný nárůst cen vstupů neměnily a několik let již ceny obyčejné listovní zásilky, doporučeného a cenného psaní i poštovní poukázky typu A neodráží ekonomický vývoj, tedy růst inflace, navýšení průměrné mzdy, zvýšení ceny energií, mýtného apod. Zásadní vliv na ekonomiku má také setrvalý a výrazný pokles počtu listovních zásilek, které nahrazuje elektronická komunikace.

Meziroční propad objemu se pohybuje okolo 8 %, Česká pošta přesto musí nadále udržovat drahé technologie a vysoký personální stav. Důvod je zjevný – stále platí norma, že 92 % veškerých listovních zásilek musí podnik doručit adresátovi do druhého dne. Česká pošta proto přistoupila ke zvýšení cen základních služeb. Například u obyčejného psaní cena vzroste o 3 Kč. Stejně tak i u doporučeného psaní. U cenného psaní je nárůst dvě koruny. Za poštovní poukázku typu A pak zákazníci nově zaplatí o 4 koruny více. Ročně tak průměrná domácnost vydá za poštovní služby navíc přibližně 50 Kč. Pro porovnání - průměrné navýšení výdajů domácnosti za energie od roku 2008 převyšuje částku 600 Kč za každý rok.

Nové ceny vnitrostátních a mezinárodních služeb od 1. 8. 2013

Zákaznická karta sníží náklady a zvýší zákaznický komfort

Česká pošta připravila pro své zákazníky novinku v podobě Zákaznické karty, která uživatelům poštovních služeb cenový nárůst výrazně zmírní. Ten, kdo si zdarma pořídí Zákaznickou kartu České pošty, zdražení téměř nepocítí. Zákaznická karta navíc přináší svému držiteli spoustu dalších výhod při podání zásilek jako možnost podání bez podacích lístků nebo emailové potvrzení o doručení zdarma. Veškeré informace o kartě a jejím objednání jsou k dispozici na www.zakaznicka-karta.cz.

Co je Zákaznická karta?

Zákaznické karty fungují v pilotním provozu již od počátku roku 2013, zatím je mohli využívat pouze podnikatelé a firmy. Od druhé poloviny července bude moci veškeré výhody Zákaznické karty začít využívat i široká veřejnost. Zákaznickou kartu vydáme každému zájemci zdarma, stačí si ji objednat na kterékoli poště nebo na www.zakaznicka-karta.cz.

Postup objednání karty je velice jednoduchý, stačí vyplnit jednoduchý formulář objednávky, případně mohou zájemci vyplnit a odevzdat papírový objednávkový formulář přímo na poště. Karta dorazí ke svému majiteli do 10 pracovních dní po objednání. Od té chvíle může začít naplno využívat slevy i veškeré další výhody, které jsou na kartu navázány. Více informací o Zákaznické kartě naleznete na webu www.zakaznicka–karta.cz

Základní ceny listovních služeb České pošty jsou ve srovnání s ostatními Národními poštovními operátory (NPO) napříč Evropou jedny z nejnižších. Platí to v kategorii nezapsaných listovních zásilek (obyčejné psaní) i zapsaných listovních zásilek (doporučené psaní). I v této nízké cenové úrovni drží Česká pošta vysoký standard doručování v režimu „do druhého dne“ nastavený ČTÚ (93 % listovních zásilek doručeno v D+1).

Meziroční vývoj objemu podání základních vnitrostátních listovních služeb

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy jsou partnerem 22. ročníku Literárních Františkových Lázní

8:23 České dráhy jsou partnerem 22. ročníku Literárních Františkových Lázní

Festival Literární Františkovy Lázně se letos koná ve dnech 17. – 21. října. Jeho nedílnou součástí …