Česká republika se připojila k Evropské úmluvě proti obchodování s lidskými orgány

25.03.2015 21:14

Náměstek ministra spravedlnosti pro úsek mezinárodní a ústavněprávní Petr Jäger dnes podepsal na mezinárodní konferenci ve španělském Santiago de Compostela úmluvu Rady Evropy proti obchodování s lidskými orgány. Česká republika se tak připojila k dalším třinácti státům Rady Evropy, které úmluvu podepsaly jako první. Tato mezinárodní smlouva především požaduje trestněprávní postih celé škály jednání, která s nezákonným obchodem s lidskými orgány souvisí. Posiluje ochranu práv obětí obchodu s lidskými orgány a podporuje spolupráci na národní i mezinárodní úrovni.

Česká republika se připojila k Evropské úmluvě proti obchodování s lidskými orgány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti
reklama

Úmluva mimo jiné stanoví povinnost členským státům trestat úmyslný odběr lidského orgánu z těla žijícího či zemřelého dárce, pokud je odběr proveden bez svobodného, informovaného a specifického souhlasu žijícího či zemřelého dárce, nebo pokud v případě zemřelého dárce odběr není povolen vnitrostátním právem, dále pokud výměnou za odběr orgánu žijící dárce nebo třetí strana obdrželi nebo jim byl nabídnut finanční prospěch nebo srovnatelná výhoda a  také pokud výměnou za odběr orgánu z těla zemřelého dárce třetí strana obdržela nebo jí byl nabídnut finanční prospěch nebo srovnatelná výhoda.

Úmluva dále navrhuje příslušné sankce, preventivní opatření, opatření na ochranu a podporu obětí a svědků a zavádí také kontrolní mechanismus, který bude dohlížet nad jejím prováděním. Rovněž stanovuje odpovědnost právnických osob za spáchané trestné činy.

Ustanovení úmluvy se nijak nedotýkají zákonného transplantačního systému a transplantačních programů, ani zákonného obchodu s moderními terapeutickými a léčivými produkty, jejichž základem jsou lidské orgány.

Úmluva je v souladu s již existujícími mezinárodními a nadnárodními právně závaznými standardy, kterými je Česká republika vázána. Vláda České republiky vyjádřila souhlas s jejím podpisem 4. března 2015.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Ministerstvo spravedlnosti
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČHMÚ: Začínáme pro vás vytvářet krátká videa o vlivu počasí na stav vegetace

20:19 ČHMÚ: Začínáme pro vás vytvářet krátká videa o vlivu počasí na stav vegetace

Počasí, stav vegetace, půdní vláha-témata, která se promítnou do nových krátkých videoreportáží. Kaž…