Česká rozvojová agentura: ČR se připravuje na budoucí zapojení do obnovy Sýrie

7. 11. 2017 19:16

Česká rozvojová agentura vyhlásila mimořádný dotační titul na podporu podnikatelských aktivit českých firem v Sýrii. Česká republika tímto umožní první průzkumné obchodní mise k zajištění dodávek technologií a zboží na syrském trhu.

Česká rozvojová agentura: ČR se připravuje na budoucí zapojení do obnovy Sýrie
Foto: Česká rozvojová agentura
Popisek: Česká rozvojová agentura (ČRA)

Mimořádný dotační titul na podporu podnikatelských aktivit českých firem v Sýrii vyhlásila Česká rozvojová agentura dne 30. října 2017 a firmy se o finanční podporu mohou hlásit až do 1. prosince 2017. Firmy si mohou zažádat o finanční podporu svých aktivit v rámci zkoumání podmínek nového trhu a vytvoření podnikatelského plánu. Až půlmiliónová finanční pomoc při 90% spolufinancování nákladů ze strany státu sníží prvotní riziko. V případě, že má česká firma technologické know-how, může si v rámci dotace vypracovat studii proveditelnosti, kterou poté využije syrská strana pro realizaci rekonstrukčních projektů.

„Největší zájem o rozvojovou asistenci a stabilizační opatření s ohledem na současný rozsah sankcí EU je registrován v zemědělství, vodohospodářství, v sektoru environmentální technologie, zdravotnictví, farmacie a samozřejmě stavebnictví,“ říká Pavel Frelich, ředitel České rozvojové agentury. S ohledem na celkovou situaci zároveň dodává: „Podpora nemůže být a nebude poskytnuta projektu, který by se ukázal být v jakémkoli rozporu s aktuálními sankcemi EU uplatňovanými vůči Sýrii.“ Zásadní rekonstrukce země bude moci být zahájena až po zrušení sankcí EU, které se předpokládá v souvislosti s dosažením politického řešení konfliktu v Sýrii. „Otevíráme tímto dveře českým firmám, které se mohou na syrském trhu zorientovat a navazovat v budoucnu oboustranně výhodné obchodní vztahy,“ doplňuje Pavel Frelich.

ČR v rámci implementace programu asistence Sýrii doposud podpořila více než 12 humanitárních projektů s důrazem na zajištění bezprostředních potřeb trpícího syrského obyvatelstva, včetně dodávek zdravotnického zařízení a sušeného mléka, a desítku malých lokálních projektů ve spolupráci s místními organizacemi občanské společnosti, zejména v sektorech vzdělání, zdravotnictví či pomoci vnitřně vysídlenému obyvatelstvu. ČR přispěla také na programy zdravotnické a potravinové pomoci mezinárodních organizací, včetně Mezinárodního výboru Červeného kříže. V neposlední řadě se pomoc ČR týká i problematiky záchrany světového kulturního dědictví v Sýrii.

„Právě posílení ekonomické diplomacie v Sýrii bude mít zásadní dopad i na země regionu. Zároveň bude působit na zmírňování migračních tlaků v postkonfliktní situaci. Projekty ekonomické diplomacie plynule navazují na okamžitou humanitární pomoc a na stabilizační projekty a budou tvořit rovněž základ budoucí bilaterální hospodářské spolupráce se Sýrií. Z pohledu ČR se jako perspektivní jeví zejména infrastrukturní projekty a oblast energetiky,“ vysvětluje náměstek ministra zahraničních věcí ČR Martin Tlapa.

Ministerstvo zahraničních věcí realizuje humanitární, rozvojovou a rekonstrukční asistenci Sýrii v období 2016 – 2019 v celkové výši 195 mil. Kč. Vedle humanitárních aktivit, které jsou zaměřeny na zmírňování utrpení civilního obyvatelstva postiženého konfliktem, se ČR snaží napomáhat i stabilizaci země a přispívat ke snížení migračního tlaku ze Sýrie.

Více informací je zveřejněno na internetových stránkách ČRA ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

22:02 Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

Ze stromořadí v Sokolovské ulici v Praze 9 koncem října odstraníme pět akátů, které jsou ve velmi šp…