Česká rozvojová agentura: Vodní zdroje pro Zambii

31.12.2018 21:59

V rámci projektu ČRA na podporu zambijských farmářů se podařilo obnovit také vodní zdroje.

Česká rozvojová agentura: Vodní zdroje pro Zambii
Foto: Česká rozvojová agentura
Popisek: Česká rozvojová agentura (ČRA)

S velkým úspěchem se u komunit drobných farmářů v Jižní provincii Zambie setkal projekt ČRA, jehož cílem je zajištění udržitelné a stabilní produkce krmiva pro jejich dojný skot. Kromě školení ohledně zvýšení dojivosti skotu a péče o jeho zdraví, či efektivních způsobů pěstování pícnin na siláž, je součástí projektu také zlepšení nakládání s komunitní půdou, aby se zachovala její schopnost obnovy a předcházelo se desertifikaci. Ve dvou lokalitách byly navíc českou firmou Ircon vybudovány vodní zdroje, které mají kromě napájení dobytka také další využití.

„Projektem Zajištění udržitelné a stabilní produkce krmiva pro dojný skot drobných farmářů se snažíme zvýšit dojivost skotu a následným odprodejem mléka do sběrných středisek přispět k růstu příjmů drobných farmářů v okresech Choma a Monze. Pracujeme celkem se dvěma stovkami farmářů, které mimo jiné učíme, jak pěstovat pícniny na siláž, jak je skladovat, jak se lépe starat o svůj dobytek, či jak sledovat jejich zdravotní stav. Dalšími aktivitami se snažíme zlepšit nakládání s komunitní půdou, aby se nevypásávala a předcházelo se desertifikaci,“ říká Jan Blinka, který má za ČRA projekty v Zambii na starosti.

Díky opravené hrázi si vesničané budují zahrádky

Nezbytným komponentem projektu při podpoře zvýšení dojivosti je také zajištění přístupu dobytka k vodě. V lokalitách Siggubu a Masopo byly zajištěny českou společností Ircon s.r.o. zdroje napájení pro zhruba 800 rodin z okolních vesnic a 2000 kusů dobytka. V případě Masopo se jednalo o vybudování studny poháněné solárním systémem s výdejním místem pro pitnou vodu i s korytem pro dobytek. Uživatelé tohoto systému vytvořili komunitní asociaci uživatelů vodního zdroje, který se o zdroj stará a vybírá také poplatky za jeho užití. Ty jsou ale velmi nízké a jejich zavedení slouží hlavně k tomu, aby se vodou neplýtvalo, podobně, jako je tomu u dalšího projektu ČRA v etiopské zóně Sidama. V současnosti využívá zdroj v Masopo 300 rodin a 500 zvířat.

V lokalitě Siggubu pak firma Ircon opravila protrženou hráz, díky níž mají vesničané vodu k dispozici po celý rok. V okolí opravené hráze začaly samovolně vznikat návazné zemědělské i výdělečné aktivity – několik lidí např. začalo díky dostupné užitkové vodě vyrábět a následně prodávat cihly, další si pak vybudovali několik desítek menších či větších zahrádek. Jednu z nich má také farmářka Charity Milandu.

„Nikdy dříve jsem zahrádku neměla, ale teď díky dostupné vodě jsem si jednu udělala, má rozlohu 10×10 m a brzy očekávám první sklizeň. Zasadila jsem sladké brambory, okru a rape (špenátu podobná listová zelenina). Zahrádku zalévám každý podvečer, vodu mi pomáhají nosit mé čtyři děti. Díky sklizni budu moci obohatit nejen jídelníček naší rodiny, ale rozpočet, protože přebytky ze sklizně budu pak prodávat,“ říká paní Milandu.

Společné pastvení pomáhá proti desertifikaci

Důležitou součástí projektu je také komponent holistického managementu půdy a dobytka (HLLM, Holistic Landscape and Livestock Management), jehož principem je rozdělení komunitní půdy na tzv. clustery. Společné pastvení dobytka v jednotlivém clusteru probíhá jen v určitou dobu, aby nedocházelo k vypásání a půda a traviny se stačily obnovovat. Benefity HLLM zahrnují nejen obnovu půdy, ale i vodních zdrojů včetně jejich udržitelného využívání, čímž se také předchází desertifikaci. „Navíc je díky společnému pastvení potřeba nižší počet pastevců, farmáři tak mají čas i na další aktivity a jejich děti se namísto pomoci s péčí o dobytek mohou věnovat školní docházce,“ dodává Jan Blinka a připomíná, že v souvislosti s tímto projektem proběhla koncem března letošního roku v prostorách vládního komplexu v Lusace mezinárodní konference se zaměřením na holistický management a jeho aspekty při implementaci v Zambii. Bližší informace o této akci najdete zde.

Další projekty ČRA realizované v Zambii najdete ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

kampaň

Kde máte důkaz, že jsou všichni mimo vás ,,Putinovi užiteční idioti“? Nešíříte náhodu dezinformace, proti kterým paradoxně tak bojujete? A myslíte, že touto negativní kampaní docílíte něčeho pozitivního, třeba zklidnění politické situace v zemi? To je takový problém vést kampaň tak, že budete prezen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Taxislužba Svez.se z každé své jízdy podpoří NROS a charitativní projekt Pomozte dětem

12:12 Taxislužba Svez.se z každé své jízdy podpoří NROS a charitativní projekt Pomozte dětem

Ve čtvrtek 30. května 2024 podepsali zástupci služby Svez.se a Nadace rozvoje občanské společnosti (…