Česká školní inspekce představila zprávu o integraci ukrajinských žáků v českých školách

23.5.2022 10:11 odp. | Tisková zpráva

Ministr školství Petr Gazdík dnes spolu s ústředním školním inspektorem Tomášem Zatloukalem představili průběžnou zprávu České školní inspekce o integraci a vzdělávání ukrajinských dětí a žáků v českých školách.

Česká školní inspekce představila zprávu o integraci ukrajinských žáků v českých školách
Foto: ČŠI
Popisek: Česká školní inspekce, logo.

„Informace ze zprávy budou podkladem pro rozhodování ministerstva pro další období, kdy se resort velmi poctivě připravuje zejména na září. Je to také ukázka nové politiky ministerstva školství, protože chceme svá rozhodnutí opírat o data, nikoliv jen o dojmy,“ řekl ministr školství Petr Gazdík.

Česká školní inspekce tedy již dva měsíce provádí metodicky orientované návštěvy škol s vyšším počtem ukrajinských dětí a žáků a na základě komplexního zhodnocení situace v konkrétní škole včetně diskusí s vedením školy i pedagogickými pracovníky pomáhá školám na místě řešit témata, která jsou v danou chvíli pro danou školu relevantní.

„Data vycházejí z reálné situace ve školách. Sledovali jsme zejména to, jak se školám daří integrovat žáky do vzdělávání a s jakými problémy se potýkají. Poskytovali jsme metodikou pomoc tam, kde jsme ji považovali za žádoucí a potřebnou,“ vysvětlil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. „Dobrou zprávou například je, že se nepotvrdilo vytváření samostatných skupin ukrajinských dětí. Ve většině škol jsou žáci integrováni, tedy byly vytvořeny smíšené třídy,“ doplnil ústřední školní inspektor.

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 15978 lidí

Vztahy mezi českými a ukrajinskými dětmi zaznamenala ČŠI jako bezproblémové, a to zejména tam, kde byly vytvořeny právě smíšené třídy, což podle Tomáše Zatloukala výrazně napomáhá socializaci. Zhruba 20 procent zkoumaných škol pak realizovalo adaptační skupiny, které ukrajinským dětem výrazně pomáhají v začlenění do českých škol.

S ohledem na vývoj migrace z Ukrajiny upravila Česká školní inspekce priority své práce do konce školního roku 2021/2022 a výraznou metodickou pozornost, podporu i personální kapacity začala od dubna 2022 směřovat právě k vybraným školám, zejména základním, s cílem pomoci přímo na místě zvládnout náročnou situaci spojenou s příchodem ukrajinských dětí a žáků do českého vzdělávacího systému, s jejich začleňováním a s udržitelným vzděláváním smíšených kolektivů českých a ukrajinských dětí a žáků.

„Jsem velmi rád, že návštěvy ČŠI začínají být přijímány pedagogy a řediteli nikoliv jako kontrola, ale skutečně, že ČŠI začíná být vnímána jako orgán, který může metodicky pomoci vyřešit určité problémy a situace,“ řekl ministr školství Petr Gazdík.

Kompletní zprávu ČŠI naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nejvíce bude tratit Evropa, Američané si polepší.“ Ján Čarnogurský má k Ukrajině slova, která nepotěší

7:19 „Nejvíce bude tratit Evropa, Američané si polepší.“ Ján Čarnogurský má k Ukrajině slova, která nepotěší

POLOČAS ROKU HRŮZY „Na konfliktu na Ukrajině nejvíc prodělá samotná Evropa.“ Bývalý slovenský premié…