Česká společnost Delta Pekárny zvítězila v důležitém sporu před Evropským soudem

12.10.2014 17:33

Podle aktuálního rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) v případu společnosti DELTA PEKÁRNY, a.s. byla kontrola Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), při níž zaměstnanci ÚOHS bez předchozího povolení soudu vnikli do kanceláří a dalších prostor společnosti, protiprávní. Rozhodnutí svým významem překračuje hranice České republiky, neboť může být důležité i pro jiné evropské státy.

Česká společnost Delta Pekárny zvítězila v důležitém sporu před Evropským soudem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chléb
reklama

Nenadálá kontrola pracovníků ÚOHS v prostorách společnosti DELTA PEKÁRNY a. s. (tzv. dawn-raid) se odehrála v roce 2003. Společnost nezákonnost postupu ÚOHS napadla u tuzemských soudů a po neúspěšném vyčerpání všech procesních prostředků se v roce 2010 obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten se ve svém finálním rozhodnutí přiklonil na stranu žalobce, neboť dospěl k závěru, že postupem ÚOHS byla hrubě porušená žalobcova práva garantovaná Evropskou úmluvou o ochraně základních práv a svobod.

Tímto rozhodnutím ESLP byla zpochybněna legálnost všech dosavadních i budoucích kontrol prováděných českým Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže bez předchozího souhlasu nezávislého soudu v kancelářích a jiných prostorách obchodních společností. Vzhledem k tomu, že všechny dosavadní tzv. dawn-raids ze strany ÚOHS byly dosud v České republice provedeny bez předchozího souhlasu soudu, mohou i jiné dotčené společnosti namítat nezákonnost provedené kontroly a nepoužitelnost všech důkazů, které byly v rámci takové kontroly získány.

„Přirozeně máme velkou radost, že naší argumentaci, kterou jsme dlouze a pečlivě připravovali, dal Evropský soud pro lidská práva za pravdu. Rozhodnutí je klíčové nejen pro našeho klienta, ale i pro jiné společnosti, které nyní mohou namítat, že důkazy získané při takové protiprávní kontrole ÚOHS nejsou pro další správní a soudní řízení použitelné,“ sdělil Pavel Dejl, partner advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, který DELTA PEKÁRNY, a.s., v řízení zastupoval.

Proti rozhodnutí se Česká republika, jež byla ve sporu žalovanou stranu, nemůže již žádným způsobem odvolat, rozhodnutí ESLP je konečné a závazné a mělo by být respektováno českými orgány i v dalších obdobných případech. Rozhodnutí má velký význam i pro ostatní evropské země, v jejichž národních právních řádech není povinnost předchozího souhlasu soudu s místní kontrolou soutěžního orgánu zakotvena, neboť se automaticky vztahuje i na ně.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

22:57 Turistický spolek Lipenska: Přívozy zažily nejlepší léto a podzim v historii

Provozovatelé lipenských přívozů mají za sebou sezónu jakou nepamatují. Díky velké návštěvnosti toho…