Česká spořitelna financuje zateplování bytových domů s dotací EU

19. 10. 2013 19:25

Česká spořitelna poskytne v rámci programu Úspory v bytových domech přibližně 1,2 mld. Kč na financování zateplování bytových domů.

Česká spořitelna financuje zateplování bytových domů s dotací EU
Foto: Archiv
Popisek: Česká spořitelna - logo
reklama

Bytová družstva (BD) a společenství vlastníků jednotek (SVJ) už od dubna 2013 podaly žádosti o úvěry celkově za více než 400 mil. Kč. Hlavní výhodou je vedle samotných energetických úspor evropská dotace ve výši 10 % z poskytnutého úvěru. Dotaci získají projekty, u kterých energetická úspora dosáhne 30 %, a klientům ji vyplatí přímo Česká spořitelna.

Česká spořitelna uvedla program Úspory v bytových domech na trh ve spolupráci s německou rozvojovou bankou KFW a zúročila tak své zkušenosti s dlouhodobým využíváním nástrojů evropských finančních institucí. Žádosti o úvěry jsou z pohledu energetických úspor posuzovány bezplatně konzultační firmou Enviros, a to formou elektronického formuláře přes internetové rozhraní. Celá administrativa se tak omezuje hlavně na kontakt s nejbližším poradenským místem banky. Klienti mohou o úvěr požádat v kterékoliv pobočce České spořitelny.

V rámci programu Úspory v bytových domech si mohou BD a SVJ žádat o investiční úvěry na opravu, rekonstrukci a modernizaci bytového domu ve výši 1 až 25 mil. Kč. Česká spořitelna je navíc distributorem evropských dotací - po dokončení projektů klientům vyplatí dotace ve výši 10 % z hodnoty úvěru, maximálně však 2,5 mil. Kč na projekt. Splatnost úvěrů je 10, 15 či 20 let. Česká spořitelna poskytne SVJ úvěry bez zajištění, pro BD pak se zajištěním blanko směnkou. Úrokovou sazbu banka stanovuje individuálně. Klienti mohou bez poplatku vkládat mimořádné splátky, a to v případě převodu či prodeje bytu, nebo z obdržené dotace. Kritériem pro vyplacení dotace je dosažení úspory na vytápění a ohřev vody ve výši minimálně 30 % ze současné spotřeby bytového domu a dokončení projektu do konce roku 2014. Obdrženou dotaci nemusí klient použít na snížení úvěru. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je vlastnictví účtu u České spořitelny a předložení všech potřebných dokumentů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů

18:01 MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů

Získat úvěr na projekty v kontextu s energetickými úsporami bude jednodušší. Ministerstvo průmyslu a…