Česká televize: Infiltrace sleduje dění za zdmi nemocnic a nové praktiky šmejdů

02.06.2019 14:01

Před patnácti lety natočila Česká televize první díl z cyklu Infiltrace. Po jeho odvysílání došlo k nápravě poměrů v mnoha ústavech sociální péče, čehož si všimli i v zahraničí. V loňském roce, po odvysílání dílu Obchod se zdravím, přišlo Ministerstvo zdravotnictví ČR s novým zákonem o léčitelích. Veřejnoprávní Česká televize se ke skrytým kamerám vrací i letos.

Česká televize: Infiltrace sleduje dění za zdmi nemocnic a nové praktiky šmejdů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

V dílech věnovaných obchodu se svědomím a s důvěrou. Jak to vypadá s péčí v českých zdravotnických zařízeních? A jaké praktiky vytahují současní šmejdi? Pořád se prodávají pánvičky, hrnce a deky? Dva nové díly uvede v premiéře ČT1. V pondělí 3. června ve 21.20 a o týden později ve stejný čas.

Při loňské infiltraci v díle Obchod se zdravím vyšly od novinářů desítky článků a reportáží, které vedly k rozšíření povědomí o nefunkčních praktikách v alternativní medicíně. Kritizované centrum Aktip před necelými dvěma měsíci oznámilo konec své činnosti. Spolu se stížnostmi na léčitele přichází stejnou měrou i stížnosti na péči v nemocnicích a ústavech dlouhodobé péče. Lidé jsou naštvaní na lékaře, na nedostatek jejich času, empatie a na omezenou nabídku. Tvůrci zjistili, že základ problému není pouze v nedostatku etiky, ale i finančním podhodnocení. Mezi tím vším se ovšem ukrývá ještě něco horšího, než prostá arogance a nesrozumitelná komunikace. Jde o pochybení jednotlivců, která nemocnice a jejich zřizovatelé zametají pod koberec. Manažerské a právní krytí lékařů a situací, se kterými by obyčejný člověk se svědomím nedokázal žít. Chybí tu kdokoliv, mimo specializovaných advokátů a několika pacientských organizací, kdo by se obětí zastal. „Nejhorším momentem bylo jednoznačně první setkání s rodinou poškozeného dítěte z Infiltrace: Obchod se svědomím. Tam jsme viděli čisté peklo,“ říká infiltrátorka Ivana Lokajová. „Chci věřit, že po zhlédnutí příběhu malého chlapce, kterému přímo v nemocnici zničili život, se nic podobného v žádné další nemocnici v Česku nebude moci opakovat. Odhalováním nepravostí chceme pomáhat obyčejným lidem, kteří jsou často bezmocní,“ dodává kreativní producentka pořadu Lenka Poláková. Díl Infiltrace: Obchod se svědomím uvede ČT1 v pondělí 3. června ve 21.20 hodin.

Šmejdi nezmizeli, jsou tu stále

V roce 2013 se rozšířil napříč společností termín šmejdi. Tedy prodejci nesmyslného a předraženého zboží. Po vlně medializace a nových zákonů a nařízení se zdálo, že v tomto odvětví, kde se obchoduje s důvěrou, už nikdo podnikat nebude. Jak ale ukazuje nový díl pořadu Infiltrace, zkušení hráči jsou pořád na scéně aktivní. „Šmejdy jsme považovali za dávno vyřešený problém. Jenže stále víc lidí kolem nás, a vůbec ne důchodců, najednou padá do pasti jejich virtuální podoby, která je skrytá za každým druhým e-mailem a telefonátem,“ říká režisérka Šárka Maixnerová a dodává: „Navíc tu zůstaly oběti po jejich původní takzvané kastrolové podobě. Nikdy se nedobraly satisfakce. Není totiž jak. A o tom není nikde ani slovo.“ Ani toto natáčení nebylo pro Ivanu Lokajovou lehké: „Ze své role jsem musela vystoupit. Po třech dnech práce telefonistky nabízející šmejdí produkty jsem šla za režisérkou Šárkou Maixnerovou a řekla jí, že končím a už nikdy telefonovat nepůjdu!“ Epizodu Infiltrace: Obchod s důvěrou uvidí diváci ČT1 v pondělí 10. června ve 21.20 hodin.

Infiltrace: Obchod se svědomím
námět: Šárka Maixnerová, Ivana Lokajová
scénář: Šárka Maixnerová
kamera: Kryštof E. Maixner, Jakub Šiška
zvuk: Ota Mandelík
střih: Krasimira Velitchkova
výkonná producentka: Olga Grosmannová
dramaturgie a kreativní producentka: Lenka Poláková
infiltrátoři: Ivana Lokajová, Kryštof E. Maixner, Gorazd Jirčík, Kateřina Menclová, Eliška Štefková
komentář: Ivana Lokajová, Jiří Chum

Infiltrace: Obchod s důvěrou
námět: Šárka Maixnerová, Ivana Lokajová
scénář: Šárka Maixnerová
kamera: Kryštof E. Maixner, Jakub Šiška, Krunoslav Kiko Keteleš
zvuk: Ota Mandelík
střih: Krasimira Velitchkova
výkonná producentka: Olga Grosmannová
dramaturgie a kreativní producentka: Lenka Poláková
infiltrátoři: Ivana Lokajová, Petr Rejda
komentář: Ivana Lokajová, Jiří Chum

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚOHS je druhý nejúspěšnější v Evropě v odhalování bid riggingu, říká analýza PaRR

22:20 ÚOHS je druhý nejúspěšnější v Evropě v odhalování bid riggingu, říká analýza PaRR

Podle analýzy agentury Policy and Regulatory Report, která se specializuje na poskytování zpravodajs…