Česká televize: Intimní portrét tvůrce West Side Story zvítězil na festivalu Zlatá Praha

25.09.2018 18:06

Letošní nejvyšší ocenění pětapadesátého ročníku festivalu Zlatá Praha, Grand Prix Golden Prague, získal portrét amerického dirigenta, hudebního skladatele, klavíristy a televizní hvězdy. Německý snímek Leonard Bernstein – Rozpolcený génius zvítězil v konkurenci dalších osmdesáti sedmi děl ze čtrnácti zemí světa.

Česká televize: Intimní portrét tvůrce West Side Story zvítězil na festivalu Zlatá Praha
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Rozpolcený génius vypráví neznámý příběh Leonarda Bernsteina, který je považován nejen za vynikajícího dirigenta, tvůrce West Side Story, ale i charizmatického televizního moderátora. Tento důvěrný dokument ukazuje Bernsteinovy výkyvy a pády, jeho často marné hledání uznání, i jeho částečně tragický život. Bernsteinovy děti Jamie, Nina a Alexandr nám, kromě mnoha dalších svědků, umožňují unikátním způsobem nahlédnout na rozporuplnou osobnost tohoto génia,“ zdůvodňuje výběr odborná mezinárodní porota složená ze zástupců Německa, České republiky, Estonska, Walesu a Rakouska.

Vítězný snímek mohli diváci programu ČT art zhlédnout již včera, bezprostředně po skončení slavnostního ceremoniálu. V průběhu následujícího roku nabídne kulturní stanice České televize i další z oceněných filmů.

Přihlášené snímky od téměř čtyřiceti producentů a televizních společností z celého světa se utkaly i v dalších dvou kategoriích: Česká křišťál - Dokumenty o hudbě, tanci a divadle vyhrál netradiční kanadský hudební dokument Snění o židovských Vánocích, jenž vypráví o skupině židovských skladatelů. V kategorii Český křišťál - Performing Arts zahrnující hudební a taneční pořady včetně záznamů koncertů zvítězilo cenami ověnčené taneční divadlo Zděšení, vycházející z životní zkušenosti herce Jonathona Younga.

„Letošní ročník festivalu opět potvrdil, jak exkluzivní postavení má Zlatá Praha v Evropě a vůbec v celém televizním světě,“ říká ředitel MTF Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl, ?a pokračuje: „Celkem sedmaosmdesát přihlášených soutěžních pořadů je dokonce nejvyšším počtem posledních let a svědčí o mimořádném zájmu zahraničních producentů. Vysoká úroveň snímků, ale i bohatý doprovodný program, který do hlediště i okolí Nové scény Národního divadla přilákal tisíce diváků, ukazuje, jak důležitou roli festival hraje ve zvyšování zájmu o televizní hudbu, tanec a divadlo. Zlatá Praha má stoupající úroveň a bez nadsázky se řadí mezi nejvýznamnější televizní přehlídky v mezinárodním kontextu.“

Na slavnostním večeru bylo uděleno i několik speciálních cen. Ocenění Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 si v sobotu večer odnesl německý snímek Hudba a moc, jenž zkoumá různé pohledy na politické aspekty hudby. Cenu České televize získal německý ?záznam baletního představení na motivy života jednoho z ?nejvýznamnějších tanečníků začátku 20. století Nižinský - Balet Johna Neumeiera. A speciální uznání za mimořádný umělecký počin si odneslo televizní zpracování komorní opery Bohuslava Martinů Čím lidé žijí, ?které spolu s Nadací Bohuslava Martinů vyrobila Česká televize.

Mezinárodní festival Zlatá Praha se koná od roku 1964 a patří tak k nejstarším televizním festivalům na světě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

22:58 Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

První jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) v roce 2020 mělo velmi nabitý program.