Česká televize: Spi sladce. Jaké jsou sny a touhy lidí bez domova?

03.01.2017 19:25

Lidé bez domova jsou lidé jako my. Mají své sny, své vzpomínky, přání, touhy, obavy i strachy. Mají svůj vnitřní svět, který často až osudově ovlivňuje jejich směřování a který zároveň v mnoha případech může znamenat i jistou formu úniku z neúnosné reality. Tak si téma svého nového dokumentu Spi sladce definovala jeho režisérka Marika Pecháčková. Diváci ČT2 film uvidí ve čtvrtek 5. ledna ve 22.45 hod.

Česká televize: Spi sladce. Jaké jsou sny a touhy lidí bez domova?
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

„V životních příbězích lidí bez domova často hraje roli úmrtí partnerů, rozvod nebo práce ve firmě, která neplatí. Někteří se dostali na ulici v Praze tak, že nejdříve odjeli pracovat do zahraničí, kde ale slíbené místo nedostali. Chceme, aby se lidé dozvěděli, jak je možné a snadné se dostat na ulici a jak těžké je naopak dostat se zase zpátky do společnosti," říká ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, který s námětem dokumentu oslovil Českou televizi.

„Nabídku natočit dokumentární film na podporu rozpouštění předsudků o bezdomovcích jsem přivítal, protože je potřebné využít každé příležitosti, jak lépe pochopit světy, které jsou za hranicí vlastního komfortu,“ uvádí kreativní producent Michal Reitler a dodává: „Pro spolupráci jsem společně s Matějem Podzimkem oslovil režisérku Mariku Pecháčkovou a dal jí svobodný prostor, tak jak jsem jej i já dostal od Centra sociálních služeb Praha, které celý záměr iniciovalo.“

Na začátku byl záměr proniknout do kolektivního nevědomí bezdomovců skrze jejich noční sny a najít tam něco jako definici bezdomovectví zevnitř, novou perspektivu, která rozpije mnohé předsudky. S empatií, ale zároveň bez falešného sentimentu zachycuje dokumentaristka Marika Pecháčková sny lidí, pohybujících se na samém okraji naší společnosti. Výsledkem této cesty „do hlubin duše bezdomovce“ je originální a silný příběh, balancující na rozhraní poetiky a syrové reality, příběh, který rozhodně nenechá diváka v netečnosti a donutí jej k zamyšlení nejen nad problematikou lidí bez domova, ale i nad životními hodnotami jako takovými. „Ve filmu tak kloužeme na hraně důvěryhodnosti, fantazie a dělicí čáry mezi tím, kdo jsou oni a kdo jsme my. Projektujeme duše do našich hlav a naopak. Film je nakonec o touze po rodině, po vztazích a po lásce. Touze nejen jejich, ale i naší,“ říká režisérka Marika Pecháčková.

námět, scénář, režie: Marika Pecháčková // dramaturgie: Matěj Podzimek // kamera: Jakub Halousek // kontaktní zvuk: Michal Gábor, Jiří Mach, Ladislav Krýsl // mix zvuku: Václav David // střih: Tomáš Elšík // produkce: Petr Nezval // výkonný producent: Matěj Stehlík // kreativní producent: Michal Reitler

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SDP: Zdražování energií tvrdě dopadne na dopravní podniky, náklady se některým zvýší  až o stamiliony

17:56 SDP: Zdražování energií tvrdě dopadne na dopravní podniky, náklady se některým zvýší až o stamiliony

Stávající situace na trhu s energiemi je pro všechny subjekty hodně nepředvídatelná a raketový růst …