Česká ženská lobby: Proč slavíme Mezinárodní den rovnosti žen a mužů?

18.06.2019 20:45

Mezinárodní den rovnosti žen a mužů slavíme proto, abychom si připomínali stále nedokončenou a dlouhou cestu ženské emancipace, cestu ke společnosti, kde bude rovnost mezi muži a ženami prioritou a jedním ze základů demokracie. Protože ženská práva jsou lidská práva.

Česká ženská lobby: Proč slavíme Mezinárodní den rovnosti žen a mužů?
Foto: Česká ženská lobby
Popisek: Česká ženská lobby, logo.

Letos v červnu si připomínáme 100 let od chvíle, kdy ženy v Československu mohly jít poprvé k volbám a být voleny na základě všeobecného volebního práva. Právo volit je něčím, bez čeho bychom si nedokázali představit demokratickou společnost usilující o spravedlnost. Cesta, jež vedla k prosazení ženského volebního práva, je symbolickým počátkem nejen ženské emancipace, ale i nedílnou součástí celospolečenského boje za rovnou a spravedlivou společnost. Již po osmé se letos 19. června slaví Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Jeho smyslem je mimo jiné poukázat na to, že ačkoli se nerovnosti mezi muži a ženami v řadě oblastí výrazně snižují, stále existuje mnoho úrovní, na nichž jsou ať už ženy, nebo muži systematicky znevýhodňováni.

Lidská práva jsou základem fungující demokracie, což je třeba si stále připomínat. Zvláště v dnešní době, kdy se objevuje řada snah nejen ženská práva omezovat, například zpochybňováním práva žen na potrat či ochrany žen prostřednictvím mezinárodní Úmluvy proti násilí na ženách, tzv. Istanbulské smlouvy u nás. Mezinárodní den rovnosti žen a mužů dává prostor k reflexi, kam jsme došli na cestě ženské emancipace a jaké kroky je třeba učinit, abychom byli společností, kde je rovnost mezi muži a ženami základní demokratický princip na všech úrovních rozhodování.

Při příležitosti Mezinárodního dne rovnosti naše členské organizace a ČŽL pořádají zajímavé akce:
19. 6. Křest sborníku: Genderman, muži a feminismus
19. 6. FUTURE LEADERS – mentoring pro malé ženy
18. 6. Slavnostní vyhlášení soutěže Nadějná politička 2019
24. 6. Feministická snídaně pro novinářky a novináře - diskuze u kulatých stolů o všem, co jste kdy chtěli vědět o feminismu a báli jste se zeptat
30. 6. MINERVA21: registrace na 5. ročník mentoringového programu

Česká ženská lobby je síť organizací, která hájí práva žen v České republice. V současnosti spojuje 37 proženských organizací a jejím cílem je přenášet skutečné problémy žen na politickou úroveň a zlepšovat podmínky žen ve společnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

22:58 Hospodářská a sociální rada Mostecka: Regionální tripartita se sešla poprvé v novém roce

První jednání Hospodářské a sociální rady Mostecka (HSRM) v roce 2020 mělo velmi nabitý program.