Česká ženská lobby: Proč slavíme Mezinárodní den rovnosti žen a mužů?

18.06.2019 20:45 | Zprávy

Mezinárodní den rovnosti žen a mužů slavíme proto, abychom si připomínali stále nedokončenou a dlouhou cestu ženské emancipace, cestu ke společnosti, kde bude rovnost mezi muži a ženami prioritou a jedním ze základů demokracie. Protože ženská práva jsou lidská práva.

Česká ženská lobby: Proč slavíme Mezinárodní den rovnosti žen a mužů?
Foto: Česká ženská lobby
Popisek: Česká ženská lobby, logo.

Letos v červnu si připomínáme 100 let od chvíle, kdy ženy v Československu mohly jít poprvé k volbám a být voleny na základě všeobecného volebního práva. Právo volit je něčím, bez čeho bychom si nedokázali představit demokratickou společnost usilující o spravedlnost. Cesta, jež vedla k prosazení ženského volebního práva, je symbolickým počátkem nejen ženské emancipace, ale i nedílnou součástí celospolečenského boje za rovnou a spravedlivou společnost. Již po osmé se letos 19. června slaví Mezinárodní den rovnosti žen a mužů. Jeho smyslem je mimo jiné poukázat na to, že ačkoli se nerovnosti mezi muži a ženami v řadě oblastí výrazně snižují, stále existuje mnoho úrovní, na nichž jsou ať už ženy, nebo muži systematicky znevýhodňováni.

Lidská práva jsou základem fungující demokracie, což je třeba si stále připomínat. Zvláště v dnešní době, kdy se objevuje řada snah nejen ženská práva omezovat, například zpochybňováním práva žen na potrat či ochrany žen prostřednictvím mezinárodní Úmluvy proti násilí na ženách, tzv. Istanbulské smlouvy u nás. Mezinárodní den rovnosti žen a mužů dává prostor k reflexi, kam jsme došli na cestě ženské emancipace a jaké kroky je třeba učinit, abychom byli společností, kde je rovnost mezi muži a ženami základní demokratický princip na všech úrovních rozhodování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pražská strojírna: Nové tramvajové tratě v Počernické ulici

22:33 Pražská strojírna: Nové tramvajové tratě v Počernické ulici

Pražská strojírna a.s. dodala kompletní kolejový trojúhelník pro křížení ulic Vinohradská a Počernic…