České dráhy: Vyjížďky historickými vlaky i pohled do železniční historie

05.05.2017 21:40

Tuto sobotu 6. května si přijdou v Olomouci na své obdivovatelé starých drážních strojů. Do hanácké metropole a po okolí se mohou svézt historickými parními a motorovými vlaky. České dráhy také zpřístupní expozici olomouckého ČD Muzea. V tzv. deponii historických kolejových vozidel jsou k vidění jedinečné exponáty železniční historie z ČD Muzea v Lužné u Rakovníka. Vystaveny budou například nákladní lokomotivy Sergej nebo Kremák.

České dráhy: Vyjížďky historickými vlaky i pohled do železniční historie
Foto: red
Popisek: ČD - logo

Během soboty vyjedou nostalgické vlaky ze Šumperka. Během dne pak vyrazí zvláštní vlaky na trasu mezi olomouckým hlavním nádražím a zastávkou v městské části Řepčín a do Prostějova. Ze Šumperka České dráhy vypraví motorový vůz Hurvínek, který brzy oslaví 70. výročí od doby, kdy poprvé vyjely tyto vozy na trať, a zároveň pojede i Věžák, který se jmenuje podle stanoviště strojvedoucího, které je umístěno uprostřed vozu a je posazeno na střechu. Do Prostějova pak pojede v čele vlaku motorová lokomotiva Sergej. Takto byly označované ukrajinské lokomotivy vyráběné v 60. a 70. letech; tyto stroje byly typické hlukem, který první kusy vydávaly, než na ně byly namontovány tlumiče československé výroby. Mezi stanicemi Olomouc hl. n. a Olomouc-Řepčín vyrazí na oslavu otevření točny v Olomouci parní lokomotiva Kocúr, v současnosti nejstarší provozuschopná parní lokomotiva, kterou mají České dráhy v majetku. Dlouhou dobu sloužila jako lokomotivní pomník vedle staniční budovy ve Valašském Meziříčí. Díky Nadaci Okřídlené kolo se 118 let starý skvost po 40 letech opět rozjel.

Expozice ČD Muzea se v sobotu otevře veřejnosti od 10 do 16 hodin. Pro děti budou připraveny i další atrakce. Za vstupné zaplatí dospělí 50 korun, děti od 6 do 15 let platí polovinu a nejmenší mají vstup zdarma. Prodej jízdenek bude přímo ve zvláštních vlacích u průvodčích. České dráhy nabízejí úsekové jízdné Šumperk – Olomouc za 80 Kč, Uničov – Olomouc za 40 Kč, Olomouc hl.n. – Olomouc-Řepčín za 60 Kč a Olomouc – Prostějov 60 Kč. Za děti 6 až 15 let zaplatí rodiče poloviční jízdné, nejmenší děti do 6 let se projedou zdarma.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Ing. Radovan Vích byl položen dotaz

Podle vás bychom měli být sobci a lhostejní k tomu, co se děje kolem nás?

Tvrdíte, že není v našem zájmu zapojovat se do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, ale lze před tím zavírat oči? Co kdyby se konflikt týkal nás? Taky byste tvrdil, že si musíme pomoc jen sami? Vždyť ani v minulosti to takhle nefungovalo. A co kdyby tento útok na Ukrajinu Rusku prošel hladce. Myslíte,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Premiér Fiala ocenil osobnosti, které se podílejí na posílení obranyschopnosti ČR

8:24 Úřad vlády: Premiér Fiala ocenil osobnosti, které se podílejí na posílení obranyschopnosti ČR

Předseda vlády Petr Fiala udělil dne 5. prosince 2022 v Hrzánském paláci medaile Karla Kramáře a pře…