České dráhy posílily svou likviditu

16.04.2021 10:06

Největší tuzemský železniční dopravce se rozhodl posílit svou likviditu. Uzavřel sedmileté rámcové úvěrové smlouvy se třemi bankovními ústavy, Raiffeisenbank, a.s., UniCredit Bank, a.s., a VUB, a.s., které mu v případě potřeby umožní čerpat prostředky až do výše 8,5 miliardy korun.

České dráhy posílily svou likviditu
Foto: red
Popisek: ČD - logo
reklama

Firma je může využít na jakýkoliv účel, prioritně však za ně hodlá nakoupit vlaky. České dráhy získaly nové úvěrové linky za historicky nejvýhodnější úrokové sazby.

„O více než 4 miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel ČD Ivan Bednárik. „A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky, ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti,“ doplňuje Ivan Bednárik s tím, že podle všech ukazatelů jsou České dráhy silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16184 lidí

Raiffeisenbank se v rámci své obchodní strategie zaměřuje na rozvoj a rozšiřování spolupráce s nejvýznamnějšími korporacemi v České republice a aktivně se zapojuje v oblasti financování a poradenství ESG projektů. „Skupina společností Českých drah patří mezi naše dlouholeté, vážené a významné obchodní partnery. Je nám tedy ctí, že můžeme podpořit České dráhy v dalších investicích vedoucích k trvale udržitelnému rozvoji osobní dopravy v České republice,“ uvádí Barbara Tutass, ředitelka divize Large Corporates v Raiffeisenbank.

„Poskytnuté financování pro investice do modernizace vlaků povede k dalšímu rozvoji udržitelné osobní dopravy a zároveň je tento úvěr vynikajícím příkladem strukturované transakce, kterou UniCredit Bank úspěšně implementuje ve prospěch klientů z celé řady odvětví a pomáhá jim získávat finanční prostředky pro rozsáhlé a dlouhodobé projekty za optimálních podmínek,” říká Marco Iannaccone, generální manažer UniCredit Bank.

ČD podpoří také Všeobecná úverová banka, která je součástí jedné z největších evropských bankovních skupin Intesa Sanpaolo. „Velmi pozitivně vnímáme silnou pozici Skupiny České dráhy jako národního dopravce a jsme připraveni v její podpoře nadále pokračovat i v této složité době ovlivněné pandemií,“ komentuje Milan Štoček, ředitel firemního bankovnictví Všeobecné úverové banky v ČR.

Reálné čerpání bude záviset na vývoji pandemie a s tím související výši příjmů z přepravy cestujících. Důležitý je také objem kompenzací za COVID-19 od státu. „Pochopitelně, že míček je i na naší straně. Aktivně můžeme ovlivnit výdajovou stránku, proto kromě již zavedených úsporných opatření chystáme zásadní změny v zeštíhlení administrativy, snížení počtu úrovní řízení a zefektivnění procesů,“ uzavírá Ivan Bednárik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ombudsman ukončil šetření dvou kauz z oblasti stavebního práva

22:33 Ombudsman ukončil šetření dvou kauz z oblasti stavebního práva

Ombudsman vedl dvě samostatná šetření, jejichž předmětem byly postupy obecných stavebních úřadů ve S…