České dráhy připravují novou emisi dluhopisů

22.05.2024 19:15 | Tisková zpráva

České dráhy udělily bankám Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia mandát k umístění emise seniorních nezajištěných dluhopisů se splatností 5 let v předpokládaném objemu více než 5 miliard korun.

České dráhy připravují novou emisi dluhopisů
Foto: red
Popisek: ČD - logo

„Výtěžek z prodeje dluhopisů chceme použít zejména na investice do pořízení nových moderních vlaků a zlepšení servisu na jejich palubách pro naše cestující. Jen v letošním roce totiž investujeme takřka 20 miliard korun do nových moderních vlaků a v následujících 10 letech pak plánujeme ve vazbě na požadavky objednatelů pořídit nové vlaky za více než 160 miliard korun,” říká předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.

„Věřím, že dluhopisy Českých drah budou pro investory atraktivní a zároveň konzervativní investiční příležitostí. Máme za sebou rok rekordních ekonomických výsledků a obhájili jsme rating Moody‘s v investičním pásmu na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Také se můžeme opřít o dlouhodobé smlouvy s objednateli železniční dopravy a rostoucí počty přepravených cestujících ve vazbě na modernizaci a rostoucí kvalitu služeb,” uvedl Lukáš Svoboda, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro ekonomiku a nákup.

Nová emise seniorních nezajištěných dluhopisů denominovaných v českých korunách počítá se splatností pět let a s předpokládaným objemem 5 001 000 000 korun s možností navýšení až do výše 8 001 000 000 korun. Jmenovitá hodnota jednoho Dluhopisu bude 3 000 000 korun.

Skupina České dráhy loni hospodařila s rekordním ziskem před zdaněním 3,8 miliardy korun. Jedná se o historicky nejvyšší zisk před zdaněním Skupiny ČD, vykazovaný podle Mezinárodních standardů IFRS. Hospodaření se tak meziročně zlepšilo o 3,4 miliardy korun. Svůj podíl na tom měly všechny společnosti Skupiny ČD včetně segmentu osobní dopravy, která také dosáhla historicky rekordních výsledků.

Pro České dráhy bude letošní rok rekordním z pohledu obnovy vlakové flotily. V průběhu roku by na české koleje mělo vyjet až 140 nových elektrických, motorových a netrakčních jednotek a elektrických lokomotiv. Když budeme počítat každý vůz a článek jednotek samostatně, je to zhruba 440 jednotlivých vozidel. Mezi nimi jsou jak nejmodernější dálkové vlaky ComfortJet, tak i nové jednotky na regionální tratě RegioPanter a RegioFox.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Green Deal

Dobrý den, obracím se na vás jako na zastánce tohoto paktu nebo co to je. Můžete mi říci, kde třeba většina z nás má brát peníze na auta bez spalovacích motorů? Neměla by tedy minimálně EU lidem na nová auta nějak přispět? Myslíte si, že si je lidé u nás, kteří vydělávají kolem 20 tisíc měsíčně moho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Liberec: Na Technické univerzitě vedeme předmět Environmentální výchova na základních školách

16:05 Zoo Liberec: Na Technické univerzitě vedeme předmět Environmentální výchova na základních školách

Zoo Liberec se svým Střediskem ekologické výchovy DIVIZNA rozšířila své působení i na pole Technické…