České dráhy snížily své zadlužení o 4 miliardy korun

25. 7. 2018 10:46

České dráhy splatily korunové dluhopisy z roku 2013 v celkové hodnotě 4 miliardy korun. Hrubé zadlužení matky tak oproti loňskému roku kleslo na necelých 27 miliard korun.

České dráhy snížily své zadlužení o 4 miliardy korun
Foto: red
Popisek: ČD - logo

„Jednalo se o emisi z roku 2013, kterou vydala akciová společnost České dráhy. Její splatnost byla 25. července 2018,“ upřesňuje předseda představenstva a generální ředitel ČD, a.s., Pavel Krtek a dodává: „Prostředky byly v minulosti využity především na investice do modernizace a nákupu vozidel.“

Získání mezinárodního ratingu a následné vydání korunových i mezinárodních dluhopisů bylo pro České dráhy nejvýhodnější cestou, jak získat chybějící peníze na obnovu vozidlového parku a připravovat firmu na postupné otevření trhu osobní železniční dopravy. I díky tomu mohly za posledních deset let České dráhy nakoupit nebo zmodernizovat vozidla za více než 40 miliard korun. Cestujícím tak slouží například zcela nové Railjety a InterPantery, ale i regionální vozidla CitiElefant, RegioPanter, RegioShark nebo RegioSpider.

Částku potřebnou na splacení 4 miliard korun měly České dráhy připravenou. Šlo o kombinaci peněz z prodeje části závodu (výpravních budov), vlastních prostředků firmy a také peněz získaných při refinancování eurobondů v roce 2016.

„V korporacích, jako jsou České dráhy, jde o standardní způsob financování rozvoje podnikatelských aktivit,“ doplňuje člen představenstva ČD, a.s., odpovědný za úsek ekonomiky a informatiky a finanční ředitel (CFO) Martin Bělčík. „Nové dluhopisy bychom chtěli vydat příští rok. Mělo by jít o eurobondy a tato emise bude primárně určena k refinancování starších eurobondů splatných v červenci 2019,“ uzavírá.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NKÚ: Čeští a polští kontroloři jednali o spolupráci nejvyšších kontrolních institucí Evropy

9:01 NKÚ: Čeští a polští kontroloři jednali o spolupráci nejvyšších kontrolních institucí Evropy

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) navštívila delegace z Nejvyšší kontrolní komory Polska (Najwyższa Izba…