Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., v současnosti zaměstnává 25 lékařů na plný úvazek a 4 externě spolupracující lékaře. „Problém nedostatku porodníků nepociťujeme. Většina lékařů chce totiž pracovat v prosperujícím zařízení, v moderním prostředí a s novou technikou. Českobudějovická nemocnice také poskytuje praxi lékařům z celého kraje,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Petr Sák. Přes dostatek lékařů mohou fyziologické porody vést i porodní asistentky, což se děje zejména na přání rodiček.
Přestože se tedy většina tuzemských porodnic potýká s trendem, kdy práce v lůžkových zařízeních ztratila na atraktivitě a lékaři vyhledávají zaměstnání v ambulantní sféře, v Českých Budějovicích je situace odlišná. Největší krajské zdravotnické zařízení se vymyká i dalšímu trendu, podle nějž více než třetina lékařů má v lůžkových zařízeních zkrácené úvazky. „U nás máme jen čtyři pracovníky na zkrácený úvazek,“ podotkl primář Sák.
Českobudějovická porodnice a neonatologické oddělení za zhruba 200 milionů korun byly otevřeny vloni na podzim. „V přízemí jsou tři ambulance porodnice a zázemí celé budovy zahrnující šatny zaměstnanců, sklady a administrativní pracoviště porodnice. V prvním patře se nachází lůžková část neonatologie, ve druhém patře je lůžková stanice rizikového těhotenství a porodnice a neonatologické pracoviště zajištující bezprostřední poporodní péči o novorozence. Porodnické pracoviště v sobě zahrnuje prostor pro příjem k porodům, dvě příjmové ambulance a dvě vyšetřovny, čtyři jednolůžkové předporodní pokoje, pět porodních sálů a dva sály operační, určené pro provádění císařských řezů. Ve třetím patře je stanice šestinedělí s dvoulůžkovými pokoji a 10 nadstandardních jednolůžkových pokojů a neonatologická stanice péče o fyziologické novorozence. Ve čtvrtém patře bude v březnu dobudována lůžková stanice určená pouze pro matky, které mají své děti umístěné na stanicích jednotky intenzivní a resuscitační či intermediální péče, popřípadě pro posílení kapacity stanice rizikového těhotenství,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Břetislav Shon.
Porod v Nemocnici České Budějovice, a. s., si může zvolit jakákoliv maminka, aniž by se musela dopředu zaregistrovat. K porodu si může pozvat až dvě blízké osoby, které za účast neplatí žádný poplatek, obvyklý v jiných zařízeních. Jelikož porodnice disponuje deseti nadstandardními pokoji, není nutné ani objednání těchto prostor. Za jednu noc v tomto pokoji zaplatí pacientka 1.200 Kč, pokud chce mít u sebe přes noc i partnera, připlatí dalších 500 Kč za noc. Maminky bývají po spontánním porodu propuštěny 3. den, po císařském řezu 5. den – samozřejmě v případě, že se neobjeví žádné zdravotní komplikace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
České Budějovice , nemocnice , porod , TZ , Nemocnice České Budějovice
autor: Tisková zpráva
To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?
Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?
Další články z rubriky

13:21 Pražská strojírna dál dodává výhybky do Melbourne v Austrálii
Pražská strojírna dodává tramvajové výměny, výhybky, křižovatky a výhybkové přestavníky do Melbourne…
- 10:17 ERÚ: Energošmejdi si účtují poplatky za nic
- 8:56 ČEZ: Jaderná elektrárna Temelín se otevírá veřejnosti
- 7:09 ČNB: V ČR přibývá případů neoprávněného přijímání vkladů od veřejnosti. Sankce budou přísnější
- 22:13 Správa železnic: Nové poslání pro nádraží. Začíná stavba Centra paměti a dialogu Bubny
- 19:10 Finanční správa se zapojila do kontrol řidičů Uberu a Boltu v Praze