Český hydrometeorologický ústav: Klimatologická ročenka za rok 2020 vychází v unikátní interaktivní podobě

12.01.2022 8:24 | Tisková zpráva

Úsek meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu zveřejňuje „Klimatologickou ročenku České republiky 2020” v interaktivní formě.

Český hydrometeorologický ústav: Klimatologická ročenka za rok 2020 vychází v unikátní interaktivní podobě
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ

Obsah jednotlivých kapitol ve webové interaktivní ročence je zajímavě a moderně zpracován ve formě textů, map, tabulek a grafů. Veškerý obsah ročenky si může čtenář stáhnout k dalšímu využití. 

Anketa

Je omluvitelné, že poslanec Farský jede na půl roku studovat do USA?

hlasovalo: 31115 lidí

Grafy je možné si uložit ve formátech svg, png, nebo csv. U některých grafů je možné použít zoom, samozřejmostí je interaktivní odečet hodnot posunem po ose. Mapa se po kliknutí zvětší a je možné ji stáhnout v jpg formátu.

Hodnoty v tabulkách je možné řadit dle vybraného sloupce. Prvním kliknutím se řádky v tabulce seřadí vzestupně podle sloupce, jehož záhlaví bylo kliknuto. Dalším kliknutím do záhlaví stejného sloupce docílíte sestupného řazení.  V tabulkách je také umožněno filtrování a hledání. Pod záhlavím každého sloupce je dynamické textové pole, kam je možné zadat hledaný výraz či jeho část. Filtry je možné vzájemně kombinovat, tzn. filtrovat jeden sloupec např. podle číselné hodnoty a ve vyfiltrovaných řádcích dále filtrovat podle jiného sloupce. Je také možné řádky filtrovat i na základě logických matematických operací. Tabulky si lze stáhnout ve formátech json, csv, xlsx a doc. Výše popsané funkce jsou blíže uvedeny v nápovědě tabulek.

Prezentace klimatologické ročenky na webu ČHMÚ

Předložená ročenka přináší hodnocení základních klimatologických charakteristik na území České republiky v roce 2020. Vyhodnocení je provedeno na základě dat naměřených v síti meteorologických, klimatologických a srážkoměrných stanic ve správě Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), ale i dalších subjektů.

Text ročenky, včetně grafických a vybraných tabelárních podkladů, lze stáhnout v pdf formátu pro tištěnou verzi. Český hydrometeorologický ústav předpokládá samotné publikování ročenky v tištěné verzi v průběhu ledna-února.

Na stránce ZDE naleznete i klimatologickou ročenku České republiky za rok 2019, kterou jsme vytvořili před několika měsíci a sloužila jako maketa pro tvorbu ročenky 2020. Vzhledem k tomu, že i tato ročenka byla zdařile zpracována, je také publikována v elektronické formě.

Z důvodu omezeného rozsahu, zejména tištěné verze klimatologické ročenky, nebylo možné uvést podrobnější a přehledné informace o staniční síti, jak bylo zvykem uvádět v různých typech meteorologických ročenek.

Pokud by čtenáře zajímaly podrobnější a rozsáhlejší informace o meteorologické staniční síti Českého hydrometeorologického ústavu, tak je možné je nalézt v příspěvku kolektivu autorů pod názvem Meteorologická staniční síť ČHMÚ v roce 2020, který vyšel v časopise Meteorologické zprávy číslo 5/2021 a je k dispozici na stránce časopisu ZDE.

Interaktivní ročenka ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zprávaTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Nezapomeňte do konce května zaplatit daň z nemovitých věcí

17:56 Finanční správa: Nezapomeňte do konce května zaplatit daň z nemovitých věcí

Finanční správa rozeslala k zaplacení daně celkem 2,8 milionu obálek se složenkami, které by měly bý…