Český hydrometeorologický ústav: Předběžná zpráva - Sucho 2018

16.03.2019 14:49

Český hydrometeorologický ústav vydává předběžnou zprávu s hodnocením stavu sucha a jeho vývoje v průběhu roku 2018. Sucho se projevilo ve všech svých aspektech a zpráva v níže uvedených kapitolách popisuje podmínky, stavy a dopady na měřené oblasti. Finální vyhodnocení všech aspektů sucha bude provedeno v aktualizaci zprávy s předpokládaným termínem dokončení v červnu 2019.

Český hydrometeorologický ústav: Předběžná zpráva - Sucho 2018
Foto: ČHMÚ
Popisek: ČHMÚ
reklama

Zpráva obsahuje široký hydrometeorologický přehled parametrů sucha a předkládá souvislosti, které způsobily kombinaci výskytu všech „druhů sucha“. Je podána analýza vývoje tlakového pole a proudění vzduchu nad Evropou, který vedl k rozvoji sucha. Uvedeny jsou vyhodnocení teploty vzduchu, úhrnu srážek, parametrů výparu a vlhkosti půdy. Zpráva rovněž obsahuje výsledky vyhodnocení množství vody odtékající vodními toky a stavu podzemních vod.

„Rok 2018 byl z hlediska celkových srážkových úhrnů druhým nejsušším rokem od počátku vyhodnocování od roku 1961, a to po roce 2003“ popisuje klimatoložka Lenka Crhová. Současně letní období roku 2018 bylo spolu s rokem 2003 nejteplejším za totéž období. Rok 2018 byl současně pátým suchým rokem v řadě. To se projevilo na skutečnosti, že hydrologické projevy sucha v podobě stavu povrchových a podzemních vod byly na velké části území zatím nejextrémnější za období posledních let a mnohde byla dosažena odtoková a stavová minima od počátku pozorování.

„Zpráva může být podkladem pro širokou odbornou veřejnost jako podkladová informace pro vyhodnocení dopadů sucha na zemědělství, ekonomiku, či konkrétní vodní zdroje“ komentuje ředitel ČHMÚ Mark Rieder. Zpráva současně ukazuje na možné paralely vzniku sucha pro následující roky, a to včetně roku 2019. „Z vyhodnocení dat je zřejmé, že zima nedokázala deficit z roku 2018 zaplnit a stav zásob podzemních vod je zejména v nižších polohách před začátkem vegetační sezóny velmi nepříznivý, a to i ve srovnání se situací na začátku roku 2018“ doplňuje Mark Rieder, ředitel ČHMÚ.

Struktura zprávy dle kapitol:

  • Vývoj meteorologické situace v roce 2018 vedoucí ke vzniku sucha v ČR
  • Srážkové a teplotní charakteristiky roku 2018
  • Vyhodnocení výparu, bilance srážek a evapotranspirace
  • Vyhodnocení vlhkosti půdy a dopadů sucha na vegetaci
  • Vyhodnocení minimálních průtoků na povrchových vodách
  • Vyhodnocení stavu podzemních vod
  • Zásoby vody ve sněhu na území České republiky

Předběžnou zprávu - Sucho 2018 můžete stáhnout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Úřad práce odmítl napravit chybně zastavenou výplatu podpory v nezaměstnanosti

20:03 Veřejný ochránce práv: Úřad práce odmítl napravit chybně zastavenou výplatu podpory v nezaměstnanosti

Úřad práce zastavil výplatu podpory v nezaměstnanosti k dřívějšímu datu, než měl. O zastavení výplat…