Český rozhlas: Archiv zdigitalizoval dosud neznámé záznamy procesů z 50. let

20.11.2018 19:24

Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval celkem 359 pásů unikátních a dosud nezveřejněných nahrávek ze soudních síní z let 1951 – 1955. Digitalizace proběhla ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem dochovaných magnetofonových pásů. Posluchači se s procesy seznámí prostřednictvím speciálního seriálu, který se bude vysílat od 10. prosince na stanici Český rozhlas Radiožurnál.

Český rozhlas: Archiv zdigitalizoval dosud neznámé záznamy procesů z 50. let
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

Digitalizované záznamy tak široké veřejnosti představí soudní řízení například s funkcionáři Junáka, s tzv. vesnickými boháči, s americkým novinářem Williamem Nathanem Oatisem, se skupinou Pavelka nebo kompletní proces s Josefem Zenáhlíkem, který stanul před nejvyšším vojenským soudem. Dochované magnetofonové pásy dále obsahovaly i záznamy dobových rozhlasových pořadů, které se týkaly i procesů s tzv. Zelenou internacionálou či sabotérů v OKD Ostrava.

„Přestože se nejedná o tak známý proces jako s druhým mužem KSČ Rudolfem Slánským, mají tyto záznamy pro historiky a badatele nesmírnou cenu. Skvěle ukazují, jak totalitní systém fungoval i v případech, které zůstávaly trochu ve skrytu mediálního zájmu. Osudy odsouzených přitom byly neméně zajímavé a tragické. Jsem rád, že díky Archivu ČRo a dobré spolupráci s Národním archivem můžeme české veřejnosti zpřístupnit materiály, které zatím neměl možnost nikdo slyšet,“ uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič.

Vedoucí Archivu Českého rozhlasu Eva Ješutová a archivář Miloslav Turek představí záznamy z procesů na společné tiskové konferenci s Národním archivem, která proběhne ve středu 21. listopadu 2018 od 10:00 v prostorách Národního archivu na Chodovci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Písek se rozsvítila

14:05 Nemocnice Písek se rozsvítila

V areálu písecké nemocnice je po setmění lépe vidět. Už dva měsíce tu funguje nové veřejné osvětlení…