Český rozhlas: Dvořákova Stabat mater

26.03.2019 16:51

Jako předzvěst svátků velikonočních se silným motivem ukřižování Krista a utrpení jeho matky můžeme vnímat program, který rozhlasoví symfonikové přichystali pro své abonenty a další posluchače na pondělí 1. dubna.

Český rozhlas: Dvořákova Stabat mater
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina se pod taktovkou bývalého šéfdirigenta SOČRu Ondreje Lenárda sejdou Pavla Vykopalová, Denisa Hamarová, Jaroslav Březina, Peter Mikuláš a Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem. Monumentální Dvořákovu Stabat mater zároveň v přímém přenosu vyslechnou posluchači stanice ČRo Vltava.

Své jímavé dílo vytvořil Antonín Dvořák v 70. letech 19. století, v čase prvních výrazných úspěchů. Právě tehdy se dopracoval ke své nezaměnitelné hudební řeči, překonal některé nedostatky rané tvorby, a co víc, postupně začal sklízet i cenné a povzbuzující uznání veřejnosti. Jako nepřehlédnutelná umělecká osobnost byl stále častěji zván také do zahraničí.

70. léta byla ovšem u Dvořákových zároveň poznamenána i hlubokým zármutkem, postupným úmrtím tří dětí. Zdrcený skladatel přetavil svou bolest do působivého díla.

Coby textovou předlohu zvolil středověkou sekvenci Stabat mater. Latinská slova líčí Marii pod Kristovým křížem, matku, která ztrácí své dítě a s utrpením, zároveň ovšem v pevné víře v Boha, přijímá svůj přetěžký úděl. Předloha inspirovala mnohé tvůrce, Dvořákovo zpracování však rozhodně patří k vrcholným. Kromě uměleckých dispozic a pohnutých okolností se do něj obtiskla skladatelova oddaná víra.

I při zřetelné a imponující monumentalitě zůstává Dvořákova Stabat mater prostou hudbou, plnou pokory před vyšším řádem. Vyznívá kultivovaně, uměřeně a ušlechtile, ve zvukové kráse měkce a sytě; evokuje myšlenkovou závažnost a vyhýbá se povrchním efektům.

Program:
Antonín Dvořák (1841–1904): Stabat mater, op. 58

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Ondrej Lenárd – dirigent

Pavla Vykopalová – soprán, Denisa Hamarová – alt
Jaroslav Březina – tenor, Peter Mikuláš – bas

Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr

Dvořákova síň Rudolfina, pondělí 1. dubna v 19:30 hodin
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam nabízí ve středu 3. dubna od 20 hodin ČRo D-dur

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Unikátní vzdělávací akademie pro sociální podnikání bude v Pardubickém kraji

22:03 Unikátní vzdělávací akademie pro sociální podnikání bude v Pardubickém kraji

Pardubický kraj se společně s pardubickou Regionální kanceláří agentury CzechInvest a Pardubickým po…