Český rozhlas Radioservis: Vlastimil Vondruška, Dům ztracených duší

15.08.2022 18:23 | Tisková zpráva

Napínavá detektivka z rudolfinské Prahy

Český rozhlas Radioservis: Vlastimil Vondruška, Dům ztracených duší
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Dcera alchymisty Giovanniho da Ponte Fiorella spolu se svými přáteli tentokrát vyšetřuje v domě U Bezhlavého kohouta v Templové uličce, o kterém se říká, že je prokletý. Kdysi v něm zemřela celá rodina na mor, později v něm jistý pekař zabil svou manželku. Dům zůstal dlouho prázdný, ale pak ho koupil Hanuš, vzdálený příbuzný sklepnice Lucie. Jakmile se do něj nastěhuje, začnou se dít nevysvětlitelné věci…

Čte Eva Josefíková
Režie Hynek Pekárek

Dcera alchymisty Giovanniho da Ponte to oproti dnešním dívkám nemá rozhodně lehké. Dobové předsudky ji předurčují maximálně k roli budoucí manželky, matky a ochranitelky

rodinného krbu. S tím se na svou dobu emancipovaná dívka nehodlá smířit a s chápavou podporou svého otce se vzdělává v jeho řemesle. Musí se to však dít ve vší tajnosti, a tak se Fiorella pohybuje po alchymistické dílně i ulicemi rudolfinské Prahy v mužském převleku. Jako Rafaela ji poznají dva nerozluční kamarádi, žák Martin a platnéřský učeň Lukáš, a i když její pravá identita vyjde najevo, stanou se z nich nerozluční přátelé, když vypátrají zloděje radničního stříbra a vysvobodí z vězení neprávem podezíraného Martinova otce. Od té doby proteklo mnoho vody ve Vltavě pod městskými hradbami a naši přátelé úspěšně vyřešili tři zamotané kriminální případy. Pomohly jim nejen důvtip a odvaha, ale i Fiorelliny alchymistické kousky a diplomatický talent, díky nimž si získala dokonce i přízeň jindy náladového císaře Rudolfa. Po posledním případu, v němž mladí přátelé vyráželi daleko za hradby města a překonávali strach z upírů i z vězení kruté inkvizice, přibírají do svého Bratrstva křištálu i prostořekou a parádivou sklepnici Lucii z šenku U Zlatých šišek. Právě ona je přivede na stopu nové záhady týkající se její rodiny. Její strýc, movitý kupec Hanuš zakoupil v Praze dům U Bezhlavého kohouta. V domě se však dějí podivné věci. Straší tam a nové nájemníky děsí duše těch předchozích, které bez posledního pomazání nedošly spasení.

Takovým povídačkám kamarádi z Bratrstva křištálu odmítají uvěřit. Sotva se pustí do pátrání, dojde v jejich blízkosti k několika vraždám a z jedné z nich je obviněn Fiorellin otec. V honbě za pravými pachateli se posluchači audioknihy s Bratrstvem křištálu proběhnou nevábnými uličkami v podhradí, uvíznou v temném sklepení pod Staroměstským rynkem a v Caletné ulici zase nasají vábnou vůni prvních pražských perníčků – caletek. A kromě dobrodružných chvilek si odnesou i překvapivé poučení, že již v době rudolfinské řádil v Praze organizovaný zločin na mezinárodní úrovni.

CR1154-2, EAN 8590236115422, CD, mp3, 299 Kč
Celkový čas 8 hodin 55 minut

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

22:16 ÚZSVM: Hliník se odstěhoval do kovošrotu

Středočeskému ÚZSVM připadl v trestním řízení s výrobcem a distributorem pervitinu různorodý majetek…