Český rozhlas: Romantici i současník v podání SOČR

29.01.2019 21:44

Kateřina Kněžíková, Kateřina Kalvachová, Pražský filharmonický sbor a šéfdirigent SOČRu Alexander Liebreich se v pondělí 4. února setkají na pódiu Dvořákovy síně Rudolfina, kde společně s rozhlasovými symfoniky provedou díla Franze Schuberta, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a skladbu In me la morte od současného českého skladatele Jiřího Kadeřábka. Přímý přenos ze Dvořákovy síně Rudolfina vysílá ČRo Vltava.

Český rozhlas: Romantici i současník v podání SOČR
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Hudba Franze Schuberta tvoří pomyslný most mezi klasicismem a romantismem. Zhudebnění Goetheho básně Gesang der Geister über den Wassern vystihuje v temných témbrech náladu předlohy tak, že se o této sborové písni, kterou uslyšíme v podání mužské části Pražského filharmonického sboru a hlubokých smyčců rozhlasových symfoniků, často hovoří jako o nejmagičtějším ze Schubertových děl. Celý orchestr se následně představí v proslulé „Nedokončené“ téhož autora. Svým způsobem záhadná, zároveň geniální symfonie přináší posluchačům ryzí uspokojení navzdory existenci pouhých dvou vět. Však se také traduje, že Johannes Brahms ji pro její kvality označil jako „dokončenou“.

Druhá polovina večera bude patřit především ženským hlasům. Sopranistka Kateřina Kněžíková zazpívá skladbu In me la morte na text dvou kontrastních básní Michelangela Buonarottiho od současného českého skladatele Jiřího Kadeřábka. Vyjadřuje dvě podoby lásky – smyslnou a duchovní. Kompozice získala třetí cenu v soutěži Českého rozhlasu v roce 2006. Od premiéry se dočkala několika provedení, ocenění a dvou studiových nahrávek.

V závěru se ke Kateřině Kněžíkové přidá Kateřina Kalvachová a dámy z Pražského filharmonického sboru, aby spolu s orchestrem provedly scénickou hudbu k Shakespearově hře Sen noci svatojánské od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Charakterizuje ji křehký půvab, éterická poetika i lyrická majestátnost. V našem výběru nebude chybět ani nejpopulárnější hudební číslo, Svatební pochod.

Od 18:30 jsou posluchači zváni do Západního salonku Rudolfina, kde se uskuteční Setkání s dirigentem Alexandrem Liebreichem a skladatelem Jiřím Kadeřábkem.

Program:
Franz Schubert (1797–1828): Zpěv duchů nad vodami
      Symfonie č. 7 h moll „Nedokončená“
Jiří Kadeřábek (1978): In me la morte pro soprán a orchestr na text Michelangela Buonarottiho
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847): Sen noci svatojánské, scénická hudba

Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Alexander Liebreich – dirigent
Kateřina Kněžíková - soprán
Kateřina Kalvachová – soprán
Pražský filharmonický sbor, Lukáš Vasilek – sbormistr

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 4. ÚNORA V 19:30 HODIN
Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava
Záznam nabízí ve středu 6. února od 20 hodin ČRo D-dur

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: Den pootevřených dveří v JE Temelín přilákal stovky lidí

18:22 ČEZ: Den pootevřených dveří v JE Temelín přilákal stovky lidí

Více než tři stovky lidí využily v sobotu 24. července možnost nahlédnout do přísně střeženého prost…