Český rozhlas provedl rozsáhlé změny v programové nabídce digitálního vysílání DAB+

15.01.2020 16:14

Český rozhlas naplánoval na středu 15. ledna změny v digitálním vysílání, které znamenají úpravu a optimalizaci obsahu multiplexu ČRo DAB+, který může přijímat již více jak 80 % populace České republiky.

Český rozhlas provedl rozsáhlé změny v programové nabídce digitálního vysílání DAB+
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

Jde o rozdělení sítě na dva bloky pro Čechy a Moravu (kmitočtové bloky 12C a 12D) a s tím související rozdělení regionálních stanic podle jejich umístění.

„Digitální vysílání DAB+ je jednou z priorit Českého rozhlasu, a tak je po zlepšení pokrytí z minulého roku dalším logickým krokem rozšíření programové nabídky a zařazení dalších regionálních stanic,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Celoplošné stanice Český rozhlas Radiožurnál, Český rozhlas Dvojka, Český rozhlas Vltava a Český rozhlas Plus a stanice Radio Wave, Rádio Junior, Český rozhlas D-dur, Český rozhlas Jazz, Rádio DAB Praha a Rádio Retro budou zařazené v obou blocích. Stanice bude možné digitálně poslouchat po celém území Česka.

Regionální stanice Český rozhlas Region, Český rozhlas České Budějovice, Český rozhlas Plzeň, Český rozhlas Liberec a Český rozhlas Pardubice budou zařazené v bloku 12C pro území Čech. Stanice Český rozhlas Brno, Český rozhlas Ostrava, Český rozhlas Vysočina, Český rozhlas Olomouc a Český rozhlas Zlín budou zařazené v bloku 12D pro území Moravy. Takové rozdělení je výsledkem optimalizace obsahu s ohledem na pokrytí vysílačů podle jejich kmitočtů. Celkový počet stanic bude v obou částech stejný.

Signál všech stanic bude šířen s využitím standardu DAB+ s nejmodernějším kódováním HE-AAC a zvýšeným zabezpečením FEC 2A včetně doprovodných multimediálních dat, textů a grafiky.
Vzhledem k naplnění celkové kapacity multiplexu „ČRo DAB+“ bude nadále pokračovat i spolupráce s provozovateli RTIcz a TELEKO. V jejich vysílacích sítích DAB+ bude sice ukončena dosavadní paralelní distribuce stanic Českého rozhlasu, nově zde ale budou zařazeny regionální stanice Český rozhlas Karlovy Vary (v síti RTI) a Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Sever (v síti TELEKO).

Informace o digitalizaci rozhlasového vysílání a technologii DAB+ jsou k dispozici na webových stránkách Doba DABová a Digitální rádio.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

4. týden na ČMKBK: Cena elektřiny klesla

10:27 4. týden na ČMKBK: Cena elektřiny klesla

Na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKB) bylo ve 4. týdnu uzavřeno 21 kontraktů na dodávku 12,…