Český rozhlas se připojí k oslavě Narozenin umění

11.01.2016 21:25

Český rozhlas ve spolupráci s Národní galerií v Praze a skupinou Euroradio Ars Acustica se živě, ale i v éteru připojí 17. ledna k celosvětovým oslavám Narozenin umění. Při letošní celosvětové party Art’s Birthday 2016 návštěvníci Veletržního paláce stráví celé odpoledne a večer ve společnosti audiovizuálního uměn. Posluchači veřejnoprávních rozhlasů v Evropě si budou moci vyslechnout až čtyři hodiny rozmanitých programů z více než dvaceti různých destinací.

Český rozhlas se připojí k oslavě Narozenin umění
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

„Stanice Vltava bude vysílat dvě hodiny přímých přenosů nejen z Evropy, ale i přímo z místa konání letošních rozhlasových oslav – z Veletržního paláce Národní galerie v Praze. Globální narozeninová oslava tentokrát připomene 100 let hnutí DADA, 106 let Futurismu a více než padesátiletou historii hnutí Fluxus. To vše prostřednictvím audiovizuálních workshopů, performancí, komentovaných prohlídek a různorodých aktivit pro velké i malé,“ řekl šéfredaktor stanice Vltava Lukáš Hurník.

Pestrý program začne v odpoledních hodinách, kdy se příchozí budou moci ponořit do tajů zvuků a ruchů, rozehrát magické skříňky inspirované tvorbou hnutí Fluxus či si pohrát se slovy a zaznamenat své minutové DADA. Pro návštěvníky budou k dispozici také komentované prohlídky uměleckými sbírkami Narodní galerie. Poslechnout si bude možné živé vysílání rozhlasu přímo z místa dění. Vrcholem celého dne budou textově-hudební performance v podání českých a slovenských interpretů. V roli moderátorky uměleckého svátku se ve Veletržním paláci představí Máša Černíková alias BIO MASHA a ve vltavském vysílání pak Jarka Haladová.

Tradice celosvětového slavení Narozenin umění vznikla 17. ledna, v roce 1963. Tehdy jeden z členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, prohlásil, že umění se zrodilo před 1.000.000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Od té doby organizují umělci celého světa globální "narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců.

Více informací je možné najít v příloze a na internetových stránkách www.ab.rozhlas.cz.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomoucký kraj: Cyklistické stezky odnikud nikam jsou minulostí

17:18 Olomoucký kraj: Cyklistické stezky odnikud nikam jsou minulostí

Cyklostezky, které začínají nebo končí na okraji města či v poli bez toho, aby na ně navázala další …