Český rozhlas zdigitalizuje všechny záznamy z procesu s Rudolfem Slánským

25.04.2018 13:23

Unikátní historické pásky zaznamenávající vykonstruovaný politický proces s Rudolfem Slánským byly převezeny do Českého rozhlasu, kde se zdigitalizují.

Český rozhlas zdigitalizuje všechny záznamy z procesu s Rudolfem Slánským
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

Na magnetofonových páskách je zřejmě kompletně zaznamenán osmidenní soud, na konci kterého byl generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa a dalších deset lidí odsouzeno k smrti.

Filmové a zvukové záznamy s Rudolfem Slánským a dalšími obviněnými byly nalezeny ve vyklízeném skladu továrny v Panenských Břežanech. Proces s takzvaným protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského je zaznamenán na 183 páscích, které si převzal Národní filmový archiv. Český rozhlas se na záchraně zvukových záznamů podílí jejich digitalizací.

Na nalezených páskách je pravděpodobně nahrán celý proces. Objev se tak může, obdobně jako záznam z procesu s Miladou Horákovou, stát archivní kulturní památkou. „Český rozhlas pomohl se záchranou materiálu, který má unikátní historickou hodnotu a je cenným svědectvím tehdejší doby. Ceníme si důvěry, kterou v nás vložil Národní filmový archiv i Národní archiv,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Český rozhlas nabídl pro zpracování materiálu své technické zázemí i expertní tým, který záznamy zdigitalizuje. Analýza ukázala, že zvukové pásky jsou v dobrém stavu, přesto vzhledem k citlivosti materiálu digitalizace již začala. „Každý pásek se musí ošetřit, přetočit a zdigitalizovat. Věříme, že jsme schopni veškeré záznamy takto zpracovat v řádu několika měsíců, aby mohly být kompletní materiály  největšího politického procesu ve Východní Evropě poskytnuty historikům a veřejnosti,“ uvedl vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: ÚP Brno odvedlo na účet oběti trestných činů rekordní částku

22:49 ÚZSVM: ÚP Brno odvedlo na účet oběti trestných činů rekordní částku

Brněnskému pracovišti Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se podařilo úspěšně prodat n…