Český statistický úřad: Ceny průmyslových výrobců vzrostly

24.2.2020 10:57 dop.

Meziměsíčně se zvýšily ceny zemědělských výrobců o 2,3 %, ceny průmyslových výrobců o 1,3 % a ceny stavebních prací o 0,4 %, ceny tržních služeb pro podniky se snížily o 0,6 %. Meziročně klesly ceny zemědělských výrobců o 2,9 %, ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 2,4 %, stavebních prací o 4,2 % a tržních služeb pro podniky o 2,4 %.

Český statistický úřad: Ceny průmyslových výrobců vzrostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 2,3 %. Vzrostly ceny brambor o 6,0 %, drůbeže o 1,3 % a jatečných prasat a olejnin shodně o 1,1 %. Ceny obilovin a mléka se zvýšily také shodně o 0,6 %. Ceny vajec klesly o 3,9 % a ovoce o 12,3 %.

Ceny průmyslových výrobců vzrostly o 1,3 %, což bylo nejrychlejší tempo růstu od ledna roku 2011. Zvýšily se zejména ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 6,3 %, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 6,9 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 1,4 %, z toho nápojů o 2,6 % a zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 1,0 %. Zvýšily se ceny v odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu o 1,4 % a ceny vody, její úpravy a rozvodu o 5,4 %. Snížily se ceny obecných kovů a kovodělných výrobků o 0,7 %, ceny těžby a dobývání o 1,4 % a ceny dřeva, papíru a tisku o 0,7 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů vzrostly o 0,4 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví se nezměnily.

Ceny tržních služeb pro podniky se snížily o 0,6 %. Klesly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 18,9 % a za architektonické a inženýrské služby o 0,6 %. Zvýšily se ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 4,9 % a za služby v oblasti zaměstnání o 3,5 %. Dále vzrostly ceny za poradenství v oblasti řízení o 2,9 %, za poštovní a kurýrní služby o 1,3 % a za bezpečnostní a pátrací služby o 0,8 %. Shodně vzrostly ceny za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu a ceny za služby v oblasti programování, a to o 0,6 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby se zvýšily o 0,8 %.

Meziroční srovnání

Ceny zemědělských výrobců byly nižší o 2,9 % (v prosinci o 3,7 %). V rostlinné výrobě se ceny snížily o 9,3 %. Ceny zeleniny byly nižší o 38,7 %, obilovin o 11,3 % a olejnin o 4,1 %. Ceny ovoce vzrostly o 44,3 % a ceny brambor o 3,4 %. V živočišné výrobě byly ceny vyšší o 5,5 %, vzrostly ceny jatečných prasat o 38,8 %, drůbeže o 3,2 % a vajec o 2,3 %. Nižší byly ceny skotu o 2,6 % a mléka o 2,2 %.

Ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 2,4 % (v prosinci o 2,1 %). Zvýšily se ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 9,3 %, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 11,2 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku vzrostly o 5,1 %, z toho zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 15,1 %. Zvýšily se také ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny v odvětví nábytku a ostatních výrobků zpracovatelského průmyslu byly vyšší o 4,6 % a ceny vody, její úpravy a rozvodu o 5,4 %. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků a ceny dřeva, papíru a tisku se snížily shodně o 3,2 %. Klesly ceny dopravních prostředků o 1,1 % a těžby a dobývání o 2,1 %.

Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin byly vyšší zejména ceny energií o 7,8 %.

Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 4,2 % (v prosinci po zpřesnění o 4,3 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 0,6 % (v prosinci o 1,2 %).

Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 2,4 % (stejně jako v prosinci). Vzrostly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 8,3 %, za skladování a podpůrné služby v dopravě o 5,7 %, za služby v oblasti pronájmu a operativního leasingu o 4,2 %, za poštovní a kurýrní služby o 4,0 % a za služby v oblasti programování o 3,4 %. Vyšší byly ceny za informační služby o 3,1 % a za služby v pozemní dopravě o 2,2 %. Klesly ceny za poradenství v oblasti řízení, a to o 0,2 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 2,5 % (v prosinci o 2,2 %).

Ceny průmyslových výrobců v EU – prosinec 2019 (předběžná data)

V zemích Evropské unie (EU27), podle údajů zveřejněných Eurostatem, se ceny průmyslových výrobců v prosinci meziměsíčně nezměnily (v listopadu vzrostly o 0,2 %). Nejvíce se zvýšily ceny v Nizozemsku a v Rumunsku shodně o 0,5 %. V České republice a v Německu byly ceny vyšší o 0,1 %, v Rakousku a v Polsku zůstaly na stejné úrovni jako v listopadu a na Slovensku se snížily o 0,1 %.  Nejvíce klesly ceny v Estonsku o 1,3 %.

Meziročně byly ceny v EU27 v prosinci nižší o 0,4 % (v listopadu o 1,1 %). Nejvíce se snížily ceny v Itálii o 3,1 %. V Rakousku ceny klesly o 0,5 %.  V České republice se ceny zvýšily o 2,1 %, na Slovensku o 1,9 %, v Polsku o 1,6 % a v Německu o 0,1 %. Nejvíce vzrostly ceny v Řecku o 4,7 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

22:45 Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

Dne 16. června 2022 se v Drážďanech uskutečnilo zakončení projektu přeshraniční spolupráce Státní ze…