Český statistický úřad: Ceny výrobců meziměsíčně rostly

16.10.2018 3:01 odp.

Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských výrobců o 4,5 %, ceny průmyslových výrobců o 0,3 %, ceny stavebních prací o 0,5 % a ceny tržních služeb pro podniky o 1,2 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců nižší o 0,4 %. Ceny průmyslových výrobců byly vyšší o 3,2 %, ceny stavebních prací o 3,8 % a ceny tržních služeb pro podniky o 1,6 %.

Český statistický úřad: Ceny výrobců meziměsíčně rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Ceny zemědělských výrobců se zvýšily o 4,5 %. Vzrostly ceny obilovin o 6,3 %, olejnin o 4,1 % a prasat jatečných o 2,5 %. Dále se zvýšily ceny vajec o 1,5 %, čerstvé zeleniny o 1,1 % a mléka o 0,6 %. Klesly ceny skotu o 1,7 % a drůbeže o 4,0 %.

Ceny průmyslových výrobců se zvýšily o 0,3 %. Tempo růstu bylo nejvyšší v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Rostly také ceny pryžových, plastových a ostatních nekovových minerálních výrobků o 0,5 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se zvýšily o 0,3 %, z toho průmyslových krmiv o 2,4 % a mléčných výrobků o 1,1 %. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků klesly o 0,3 % a dopravních prostředků o 0,1 %.

Ceny stavebních prací dle odhadů vzrostly o 0,5 % a ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 0,3 %.

Ceny tržních služeb pro podniky se zvýšily o 1,2 %. Vzrostly ceny za reklamní služby a průzkum trhu o 17,2 % a za služby v oblasti zaměstnání o 2,4 %, dále se zvýšily ceny za architektonické a inženýrské služby o 0,5 %, za služby v pozemní dopravě o 0,4 % a za finanční služby, kromě pojišťovnictví a penzijního financování o 0,2 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby vzrostly o 0,2 %.

Meziroční srovnání

Ceny zemědělských výrobců byly nižší o 0,4 % (v srpnu o 2,1 %). V rostlinné výrobě se ceny zvýšily o 4,0 %, vyšší byly ceny čerstvé zeleniny o 24,1 % a obilovin o 10,7 %, ceny ovoce klesly o 35,5 %. V živočišné výrobě byly ceny nižší o 6,5 %, klesly ceny jatečných prasat o 16,6 %, drůbeže o 4,6 % a mléka o 4,1 %, dále byly nižší ceny vajec o 2,6 % a skotu o 2,5 %.

Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 3,2 % (v srpnu o 3,3 %). Zvýšily se zejména ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků byly vyšší o 3,5 %, elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 2,7 %, chemických látek a výrobků o 7,6 % a těžby a dobývání o 9,9 %. Ceny dopravních prostředků se snížily o 0,9 %, z toho ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla o 2,0 %, ceny motorových vozidel naopak vzrostly o 2,1 %. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o 0,9 %, z toho zpracovaného masa a výrobků z masa o 4,0 %, ostatních potravinářských výrobků o 5,8 % a mléčných výrobků o 3,0 %. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin meziročně nejvíce vzrostly ceny energií o 9,2 %.

Ceny stavebních prací se dle odhadů zvýšily o 3,8 % (v srpnu o 3,5 %). Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 4,2 % (v srpnu o 4,4 %).

Ceny tržních služeb pro podniky byly vyšší o 1,6 % (v srpnu o 1,5 %). Vzrostly ceny za bezpečnostní a pátrací služby o 9,3 %, za služby v oblasti zaměstnání o 5,5 % a za služby v oblasti nemovitostí o 3,4 %. Shodně vzrostly ceny za služby v pozemní dopravě, za architektonické a inženýrské služby a za vydavatelské služby, a to o 1,6 %. Nižší byly ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě o 2,7 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 1,8 % (v srpnu o 1,6 %).

Ceny průmyslových výrobců v EU – srpen 2018 (předběžná data)

V zemích Evropské unie (EU28), podle údajů zveřejněných Eurostatem, se ceny průmyslových výrobců v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,3 % (v červenci o 0,5 %). Ceny vzrostly ve všech členských státech EU28. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku o 2,1 %. V Rakousku byly ceny vyšší o 0,4 %, v Německu a Polsku shodně o 0,3 %, v  České republice a  na Slovensku shodně o 0,1 %.

Meziročně byly ceny v EU28 v srpnu vyšší o 4,7 % (v červenci o 4,9 %). Nejvíce se zvýšily ceny v Dánsku o 10,3 %. Na Slovensku ceny vzrostly o 6,2 %, v Rakousku o 4,4 %, v Polsku o 3,8 %, v České republice o 3,3 % a v Německu o 3,1 %. Ceny klesly pouze v Irsku o 2,8 %.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

22:45 Státní zemědělská a potravinářská inspekce: Projekt ČR a Saska „Společně za lepší potraviny“ byl zakončen

Dne 16. června 2022 se v Drážďanech uskutečnilo zakončení projektu přeshraniční spolupráce Státní ze…