Český statistický úřad: Češi mají čtení na webu v oblibě

04.02.2023 17:59 | Tisková zpráva

Čeští uživatelé zboží a služeb v kultuře se v roce 2022 lišili zejména v míře využití internetu a nových technologií pro jednotlivé činnosti. Zatímco hraní videoher online bylo vcelku očekávatelně doménou zejména mladých lidí, online zprávy četlo i velké množství uživatelů internetu ze starší populace.

Český statistický úřad: Češi mají čtení na webu v oblibě
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Podle dat ČSÚ, která sledují změny spotřebitelských návyků spojených s využíváním internetu, se v posledním desetiletí výrazně zvýšil počet jednotlivců, kteří využívají internet ke čtení zpráv, novin a časopisů.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30165 lidí

„V porovnání s rokem 2011 se v roce 2022 zvýšil podíl čtenářů online zpráv z 50 % na 78 % populace. Při zúžení záběru pouze na jedince používající internet se zvýší zastoupení čtenářů online periodik v roce 2022 na 92 % internetové populace. Ve všech věkových skupinách uživatelů internetu dosáhl tento podíl více než 80 %,“ upozorňuje Ivo Krobot z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Za online články platí 12 % Čechů používajících internet.

Čtení online článků a periodik je v porovnání s dalšími aktivitami na internetu jednoznačně nejrozšířenější „kulturní“ činností. Pro porovnání – např. poslechu hudby přes internet se v roce 2022 věnovalo přibližně 52 % české populace, sledování videí 63 %.

Uživatelé internetu čtou online zpravodajství ve velké míře napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejvyšší podíl (94 %) je ve věkové skupině 25–34 let. U celkové populace procento čtenářů na internetu s přibývajícím věkem výrazně klesá. Mezi osobami staršími 75 let je to čtvrtina. To však souvisí i s tím, že s rostoucím věkem klesá procento uživatelů internetu.

Další informace nejen o četbě online zpráv a periodik přináší aktuální publikace Audiovizuální a mediální sektor v ČR – 2021 (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Dotace z programu Spravedlivá transformace míří k lidem, ve výzvách je přes dvacet miliard

10:06 Státní fond životního prostředí: Dotace z programu Spravedlivá transformace míří k lidem, ve výzvách je přes dvacet miliard

Operační program Spravedlivá transformace (OPST) už vyhlásil 13 výzev v celkové výši 23,2 miliard ko…