Český statistický úřad: Deficit veřejného sektoru se v roce 2014 prohloubil

28.11.2016 9:40 | Zprávy

Na konci roku 2014 dosáhl deficit veřejného sektoru 63,9 miliardy korun. To je 1,5 % HDP. Ve srovnání s rokem 2013 došlo k prohloubení schodku o 0,9 procentního bodu.

Český statistický úřad: Deficit veřejného sektoru se v roce 2014 prohloubil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

V meziročním srovnání vzrostl dluh sektoru veřejných institucí o 110 miliard korun. „Poměr veřejného dluhu k hrubému domácímu produktu klesl o 1,5 procentního bodu na 79,2 % na konci roku 2014. Tento pokles byl dán vyšší dynamikou růstu HDP,“ konstatuje Václav Rybáček, ředitel odboru vládních a finančních účtů ČSÚ.

Celkové příjmy veřejného sektoru dosáhly 50 % HDP. Podíl objemu výdajů na HDP činil 51,5 %. Podíl příjmů na HDP poklesl meziročně o 2 procentní body, podíl výdajů o 1,1 procentního bodu.

„Na konci roku 2014 pracovalo ve veřejném sektoru 980 tisíc zaměstnanců, tedy 23 % všech pracovníků. To představuje meziroční nárůst o 9 tisíc zaměstnanců,“ říká Jaroslav Sixta, ředitel sekce makroekonomických statistik ČSÚ.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Jaroslav Komínek byl položen dotaz

Máte pro svá tvrzení o zlodějích nějaké důkazy?

Tvrdíte - Fialova zlodějská banda. Kdo přesně a jaké proto máte důkazy? Netvrdím, že v ODS nedochází třeba ke korupci, ale v jaké straně u nás k ní nedochází?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Drony nacházejí uplatnění při ostraze věznic

20:16 Vězeňská služba: Drony nacházejí uplatnění při ostraze věznic

Věznice Pardubice hostila ukázku využití dronů při ochraně a ostraze vězeňských objektů.