Český statistický úřad: Detailní pohled na výdělky zaměstnanců v loňském roce

23.5.2022 10:06 dop. | Tisková zpráva

Medián mezd v roce 2021 dosáhl 35,2 tisíce korun a meziročně vzrostl o téměř 6 procent. Zaměstnanci s nejvyšším meziročním nárůstem prostřední hodnoty mezd byly ženy - specialistky a měsíční mzdu nad 100 tisíc korun pobírala necelá 3 procenta zaměstnanců.

Český statistický úřad: Detailní pohled na výdělky zaměstnanců v loňském roce
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Medián mezd vzrostl mezi roky 2020 a 2021 o téměř 6 % na 35 169 Kč. Prostřední hodnota mezd byla u mužů 37 070 Kč a u žen 32 800 Kč. Nejvíce vzrostl medián mezd ženám pracujícím jako Specialistky, tedy především vysokoškolačkám zaměstnaným v oblasti zdravotnictví, výchovy a vzdělávání, vědě a technice či informačních technologiích. Naopak nejméně se v absolutních hodnotách zvýšil pomocným a nekvalifikovaným pracovníkům.

V roce 2021 pobíralo pět procent mužů mzdu nižší než 17 806 Kč. V případě žen to bylo 17 481 Kč. Naopak pět procent nejlépe placených mužů mělo výdělek vyšší než 90 867 Kč, zatímco u žen to bylo téměř o 21 tisíc méně, konkrétně 69 882 Kč. Mzdu nad 100 tisíc korun pobíralo 2,72 procent všech zaměstnanců, z toho 3,87 procenta mužů a 1,33 procenta žen.

Dnes zveřejněná publikace přináší výsledky strukturálního šetření o mzdách zaměstnanců v roce 2021 v podrobných členěních, například podle pohlaví, věku, vzdělání a zaměstnání a také údaje o distribuci mezd. Strukturální šetření mezd se odlišují od ostatních mzdových zjišťování, a to v několika směrech. Především jsou zde přímo sledovány mzdy jednotlivých zaměstnanců a nikoli celkové objemy na úrovni podniků či organizací. Jsou podrobně zjišťovány všechny složky hrubého výdělku a také důležité personální údaje o zaměstnanci jako např. pohlaví, vzdělání a věk. ČSÚ tak získává velmi detailní statistiku, která slouží podrobným analýzám trhu práce a jeho vývoje.

Výsledky strukturálního šetření o mzdách zaměstnanců v loňském roce naleznete v čerstvé publikaci Českého statistického úřadu Struktura mezd zaměstnanců - 2021 (ZDE).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zoo Olomouc: Prvoodchov štěkajícího jelena

19:02 Zoo Olomouc: Prvoodchov štěkajícího jelena

Dnes se narodilo mládě muntžaka! Informace je „čerstvá“ pár minut, proto pozornost upřeme k mláděti …