Celkovou bilanci v národním pojetí příznivě ovlivnil meziroční pokles deficitu obchodu s chemickými výrobky o 1,1 mld. Kč a minerálními palivy o 0,6 mld. Kč. Vyšší přebytek byl zaznamenán u surovin (o 0,6 mld. Kč) a pasivum obchodu s potravinami a živými zvířaty bylo o 0,2 mld. Kč menší. Nepříznivě na celkovou bilanci působilo snížení kladného salda u průmyslového spotřebního zboží o 1,3 mld. Kč, polotovarů a materiálů o 0,5 mld. Kč a strojů a dopravních prostředků o 0,3 mld. Kč.
Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v říjnu přebytkem 52,6 mld. Kč a byla tak meziročně o 3,0 mld. Kč nižší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zmenšil o 2,5 mld. Kč na 35,4 mld. Kč.
Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí zvýšil vývoz o 0,3 % a dovoz o 0,8 %. Trend vývoje ukazuje na pokles vývozu a dovozu (shodně o 0,9 %).
Meziročně v národním pojetí klesl vývoz o 4,9 % (na 282,1 mld. Kč) a dovoz o 5,3 % (na 266,6 mld. Kč).
V lednu až říjnu dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 178,1 mld. Kč, což představovalo meziroční zvýšení o 55,7 mld. Kč. Od začátku roku stoupl meziročně vývoz o 1,0 %, zatímco dovoz klesl o 1,1 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
Jak se vymanit z daní, které zavádí EU?
Jak hodláte zabránit tomu, aby se nám žití neustále zdražovalo?
Další články z rubriky

19:28 Ministerstvo spravedlnosti: První výsledky registru lobbování
Od 1. července 2025 je účinný zákon o regulaci lobbování a byl spuštěn registr lobbování. Ministerst…
- 16:26 Jihomoravský kraj: Šikana není tabu. Kraj ukáže dětem cestu, jak ji řešit
- 13:33 Nadace ČEZ: Pojďte ven! Grant nadace pomáhá s úpravou tras pro turisty
- 10:34 Moravskoslezský kraj: Podpora vodních záchranářů
- 10:31 Eldis získal novou zakázku od Řízení letového provozu ČR
- 7:23 Česká televize: Výstava Večerníček slaví 60 let je prodloužena