Český statistický úřad: Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu

24.04.2024 10:17 | Tisková zpráva

Český statistický úřad zveřejnil seznam kandidátů pro volby do Evropského parlamentu. Volby se na území České republiky uskuteční ve dnech 7. a 8. června v celkem 14 714 volebních okrscích.

Český statistický úřad: Kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Pro volby do Evropského parlamentu bylo Ministerstvem vnitra zaregistrováno celkem 30 kandidátních listin. Samostatně kandidující politické strany a politická hnutí podaly 19 kandidátních listin, koalice politických stran a hnutí 11 kandidátních listin.

Zákonem povolený maximální počet 28 platných kandidátů na kandidátní listině využilo celkem 17 kandidujících subjektů, naopak v jednom případě kandiduje za kandidující subjekt pouze jedna osoba.

Anketa

Jste rádi, že v USA prošel balík pomoci pro Ukrajinu?

6%
92%
hlasovalo: 27411 lidí

„O mandát europoslance letos usiluje 675 kandidátů. Před pěti lety byl přitom zájem větší, o přízeň voličů se tehdy ucházelo celkem 841 mužů a žen. Aktuální počet kandidujících se však může do voleb ještě změnit, neboť někteří mohou být v zákonné lhůtě kandidujícím subjektem odvoláni či mohou například sami odstoupit. Tyto změny budeme na našem volebním webu průběžně aktualizovat,“ říká 1. místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

Na prezentační webové stránce ZDE jsou kromě seznamu kandidátů uvedeny také statistické přehledy o počtech kandidujících podle věku, pohlaví nebo politické příslušnosti. Průměrný věk kandidátů v nadcházejících volbách je 47,6 let. Celkem devíti nejmladším kandidátům je 21 let. Nejstaršími uchazeči o poslanecký mandát jsou dva kandidáti shodně ve věku 81 let. Z celkového počtu kandidujících představují 36,4 % ženy, a jejich relativní zastoupení se tak oproti předchozím volbám zvýšilo. Ve volbách kandidují členové celkem 51 politických stran a hnutí, téměř 29,5 % kandidátů je bez politické příslušnosti.

Zveřejněné registry kandidátů a kandidátních listin budou až do voleb na webu průběžně aktualizovány podle pokynů Ministerstva vnitra.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Párování.

Probíhá párování koalice a opozice? Pokud ano, nejsou potom "obstrukce" jen divadlem pro voliče a opozice to koalici hodně usnadňuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jindřišská zůstává majetkem České pošty, zájemce nenašla

11:27 Jindřišská zůstává majetkem České pošty, zájemce nenašla

V úterý 14. května byl termín pro registraci zájemců o koupi areálu na rohu pražských ulic Jindřišsk…