Český statistický úřad: Kladné saldo zahraničního obchodu meziročně kleslo

09.10.2018 11:06

„V srpnu skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím přebytkem 2,3 mld. Kč. Výsledek pozitivně ovlivnil především vyšší vývoz počítačů, elektronických a optických přístrojů, negativně se projevilo horší saldo ostatních dopravních prostředků a hlubší schodek bilance obchodu s ropou a zemním plynem,“ říká Marcela Sládková, vedoucí oddělení výstupů statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Český statistický úřad: Kladné saldo zahraničního obchodu meziročně kleslo
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Podle předběžných údajů skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 2,3 mld. Kč, který byl meziročně o 2,6 mld. Kč nižší.

Celkovou bilanci v národním pojetí1) nepříznivě ovlivnilo především zhoršení salda ostatních dopravních prostředků a zařízení o 3,7 mld. Kč (přechodem z kladné do záporné bilance) a prohloubení schodku bilance s ropou a zemním plynem o 3,3 mld. Kč. Aktivum bilance motorových vozidel se meziročně snížilo o 1,9 mld. Kč.

Příznivý vliv na celkové saldo měla hlavně lepší bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji (meziročně o 6,9 mld. Kč).

Bilance zahraničního obchodu se státy EU28 skončila v srpnu přebytkem 49,1 mld. Kč a byla tak meziročně o 3,9 mld. Kč vyšší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 6,5 mld. Kč na 45,7 mld. Kč.

Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí zvýšil vývoz o 0,6 % a dovoz o 0,2 %. Trend vývoje ukazuje na růst vývozu o 0,4 % a dovozu o 0,2 %.

V meziročním srovnání vzrostl v srpnu vývoz o 4,4 % na 288,5 mld. Kč a dovoz o 5,5 % na 286,2 mld. Kč.

V lednu až srpnu 2018 dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 101,1 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 27,0 mld. Kč. Od začátku roku se meziročně zvýšil vývoz o 2,1 % a dovoz o 3,4 %.

Další informace o zahraničním obchodu v národním pojetí ZDE.

Informace o pohybu zboží přes hranice

Podle předběžných údajů v přeshraničním pojetí2) se v srpnu 2018 v běžných cenách meziročně zvýšil vývoz o 2,5 % a dovoz o 6,7 %. Vývoz zboží dosáhl hodnoty 341,1 mld. Kč a dovoz zboží 326,6 mld. Kč.

Podle dat Eurostatu byl v červenci 2018 podíl České republiky na celkovém vývozu a dovozu Evropské unie 2,8 % a 2,7 %.

Podrobnější informace o zahraničním obchodu v přeshraničním pojetí ZDE.

Poznámky:
1)Národní pojetí zahraničního obchodu vypovídá o vývozní a dovozní výkonnosti české ekonomiky, tedy i o obchodní bilanci zahraničního obchodu české ekonomiky. Sleduje skutečný obchod se zbožím realizovaný mezi českými a zahraničními subjekty, tj. změnu vlastnictví mezi rezidenty a nerezidenty.
2)Přeshraniční pojetí zahraničního obchodu vypovídá výhradně o fyzickém pohybu zboží přes hranice bez ohledu na to, zda dochází k obchodu mezi českými a zahraničními subjekty. Tyto údaje jsou mezinárodně srovnatelné a mohou sloužit jako indikátor vývoje hodnoty obchodu.
Údaje za firmy s povinností vykazovat, za které nebyla data k dispozici, byly dopočteny na základě odeslání či přijetí v minulém období. Data za firmy bez zpravodajské povinnosti byla odhadnuta podle údajů vykázaných v přiznáních k dani z přidané hodnoty. Údaje z přiznání k dani z přidané hodnoty, které nebyly dostupné, jsou odhadovány na základě hodnot v předchozích obdobích.

Údaje roku 2016 a 2017 jsou definitivní, údaje 2018 jsou předběžné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

22:02 Armáda ČR: Česká republika darovala vojákům v Mali překážkovou dráhu

Dráha je darem výcvikové mise EU (EUTM), který zorganizovala a zaplatila Česká republika, konkrétně …