Český statistický úřad: Meziměsíční pokles vývozních a dovozních cen v listopadu pokračoval

11.01.2023 17:05 | Tisková zpráva

V listopadu 2022 vývozní ceny meziměsíčně klesly o 0,6 %, meziročně rostly o 9,8 %. Dovozní ceny se meziměsíčně snížily o 1,8 %, meziročně rostly o 11,4 %. Hodnota směnných relací byla meziměsíčně 101,2 %, meziročně 98,6 %.

Český statistický úřad: Meziměsíční pokles vývozních a dovozních cen v listopadu pokračoval
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Vývozní ceny

Meziměsíčně v listopadu klesly o 0,6 % (po kurzovém očištění o 0,1 %), největší vliv mělo snížení cen polotovarů1 o 1,3 % (hlavně železa a oceli a kovových výrobků). Nejvíce se snížily ceny ostatních surovin2 o 3,1 % (zejména kaučuku a dřeva). Ceny minerálních paliv vzrostly o 2,2 % (elektřiny a plynu).

Meziročně rostly o 9,8 % (po kurzovém očištění o 12,8 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 64,0 % (elektřiny, plynu, ropných výrobků a uhlí). Významný byl růst cen potravin o 19,4 % (především mléčných výrobků, vajec a obilovin), polotovarů o 14,3 % (hlavně kovových výrobků, železa a oceli) a cen chemikálií o 11,6 % (zejména anorganických chemikálií).

tabulka

Dovozní ceny

Meziměsíčně v listopadu klesly o 1,8 % (po kurzovém očištění o 0,9 %), největší vliv mělo snížení cen minerálních paliv o 6,5 % (ropy, ropných výrobků, plynu, elektřiny a uhlí). Významně se snížily ceny ostatních surovin o 5,1 % (zejména rud kovů, kovového odpadu a dřeva) a ceny chemikálií o 2,1 % (především plastů). Nejvíce rostly ceny průmyslového spotřebního zboží o 0,4 % (zvláště oděvních výrobků a doplňků).

Meziročně se zvýšily o 11,4 % (po kurzovém očištění o 13,2 %), největší vliv měl růst cen minerálních paliv o 45,5 % (plynu, ropy, ropných výrobků, elektřiny a uhlí). Ceny rostly ve všech sledovaných skupinách SITC 1, výrazně zejména ceny potravin o 20,6 % (především masa a masných výrobků), průmyslového spotřebního zboží o 11,2 % a ceny polotovarů o 9,7 % (hlavně železa a oceli a papíru).

„V listopadu 2022 se meziměsíčně vývozní ceny snížily o 0,6 % a dovozní ceny o 1,8 %. Jednalo se o pokles třetí měsíc v řadě. Meziročně rostly vývozní ceny o 9,8 % a dovozní ceny o 11,4 %. Ceny ve vývozu rostou meziročně nepřetržitě od září 2020, v dovozu od ledna 2021,“ upozorňuje Vladimír Klimeš, vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ.

tabulka

Směnné relace

Meziměsíčně zaznamenaly hodnotu 101,2 % (v říjnu 101,1 %). Nejvyšší hodnoty dosáhla minerální paliva (109,3 %), nejnižší hodnoty průmyslové spotřební zboží (99,2 %).

Meziročně dosáhly hodnoty 98,6 % (v říjnu 97,4 %). Nejnižší hodnoty dosáhly nápoje a tabák (93,2 %), nejvyšší hodnoty minerální paliva (112,7 %).

graf

Poznámky:
1) Názvem polotovary jsou v textu označovány tržní výrobky tříděné hlavně podle materiálu (SITC 6).
2) Názvem ostatní suroviny jsou v textu označovány suroviny nepoživatelné, s výjimkou paliv (SITC 2).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: V neděli začíná letní čas, změna ovlivní desítku nočních vlaků

7:34 České dráhy: V neděli začíná letní čas, změna ovlivní desítku nočních vlaků

V noci ze soboty 25. na neděli 26. března začne platit letní čas a hodinové ručičky se posunou o hod…