Český statistický úřad: Meziroční pokles maloobchodních tržeb v červnu zmírnil

04.08.2023 16:08 | Tisková zpráva

Meziročně se tržby v maloobchodě v červnu snížily reálně o 4,1 %, meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 0,6 % a meziměsíčně stagnovaly.

Český statistický úřad: Meziroční pokles maloobchodních tržeb v červnu zmírnil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) zvýšily v červnu reálně o 0,3 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 0,9 % a za potraviny o 0,7 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,1 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v červnu snížily reálně o 4,1 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 6,6 % a za potraviny o 5,3 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 12,2 %.

tabulka

„Maloobchodní tržby v červnu meziročně po očištění o cenové vlivy pokračovaly v poklesu, přičemž tempo poklesu se oproti předchozím měsícům zmírnilo. Na snížení tržeb maloobchodu se podílel nižší prodej potravin i nepotravinářského zboží. Z nepotravinářského zboží se jednalo především o výrobky pro domácnost a prodej prostřednictvím internetu. Tržby z prodeje pohonných hmot pokračovaly v růstu,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 13,6 %, s oděvy a obuví o 4,0 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 2,7 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 1,3 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 0,9 % a s počítačovým a komunikačním zařízením o 0,1 %. Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 5,3 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 4,1 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 5,8 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby klesly o 7,2 %.

graf

graf

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně stagnovaly. Meziročně se tržby zvýšily o 0,6 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 1,2 %, naopak za opravy motorových vozidel klesly o 1,7 %.

Za celé druhé čtvrtletí se maloobchodní tržby snížily reálně meziročně o 6,2 %. Tržby za nepotravinářské zboží klesly o 8,5 %, za potraviny o 7,4 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 9,4 %. Za prodej a opravy motorových vozidel se tržby zvýšily o 1,4 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

graf

graf

Poznámky:
Všechny údaje v Rychlých informacích jsou uvedeny ve stálých cenách. Meziroční vývoj je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti.
Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.
Data za měsíc květen 2023 byla v souladu s politikou revizí ČSÚ revidována, za červen 2023 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2023 budou zveřejněny v březnu 2024.
Metodika ZDE

1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
3) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

boj s dezinformacemi

Dobrý den, proč se podle vás šíří dezinformace? Není to náhodou proto, že vy politici špatně komunikujete? Ostatně na špatnou komunikaci této vlády poukazují mnozí. A jak přesně s nimi chcete bojovat? Budete odsuzovat všechny názory, které se neslučují s těmi vašemi? To totiž teď děláte. A ještě je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR doporučuje chovatelům na Vysočině zabezpečovat kvůli přítomnosti vlků hospodářská zvířata

22:04 AOPK ČR doporučuje chovatelům na Vysočině zabezpečovat kvůli přítomnosti vlků hospodářská zvířata

Vlci byli v novodobé historii poprvé na Vysočině zaznamenáni v roce 2016, vloni bylo potvrzeno naroz…