Český statistický úřad: Meziroční růst cen v březnu zpomalil

15.04.2020 7:34

Spotřebitelské ceny klesly v březnu proti únoru o 0,1 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména snížením cen v oddíle doprava a v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 3,4 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v únoru.

Český statistický úřad: Meziroční růst cen v březnu zpomalil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání

Meziměsíční pokles cen v oddíle doprava byl způsoben především nižšími cenami pohonných hmot a olejů o 5,6 %. Průměrná cena benzinu Natural 95 (29,74 Kč/l) a průměrná cena motorové nafty (29,63 Kč/l) byly nejnižší od srpna 2017, resp. března 2018. Snížení cen v oddíle rekreace a kultura bylo ovlivněno poklesem cen dovolených s komplexními službami o 8,6 %. Z potravin klesly zejména ceny ovoce o 1,2 %.

Na zvyšování celkové úrovně spotřebitelských cen v březnu působil růst cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde vzrostly ceny zeleniny o 1,1 %, z čehož ceny brambor byly vyšší o 14,5 %. Ceny drůbeže byly vyšší o 1,8 %, jogurtů o 4,1 %, vepřového masa o 1,5 %, uzenin o 0,7 %, sýrů a tvarohů o 0,8 %, olejů a tuků o 1,0 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák vzrostly ceny vína o 5,6 %, piva o 2,5 % a tabákových výrobků o 0,4 %. V oddíle odívání a obuv byly vyšší ceny oděvů o 1,6 %. Vývoj cen v oddíle bydlení byl ovlivněn především vyššími cenami elektřiny o 1,7 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,3 % a ceny služeb klesly o 0,6 %.

Meziroční srovnání

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v březnu o 3,4 %, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v únoru. Zpomalení meziročního cenového růstu nastalo především v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot a olejů přešly z růstu o 3,6 % v únoru v pokles o 3,3 % v březnu. V oddíle bydlení zmírnil růst cen elektřiny na 8,6 % (z 9,7 % v únoru) a ceny tepla a teplé vody byly nižší o 1,4 % (v únoru o 0,9 %). Meziroční cenový růst zrychlil v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Ceny ve skupině mléko, sýry, vejce byly vyšší o 2,3 % (v únoru o 1,1 %) a ceny zeleniny byly vyšší o 6,4 % (v únoru o 2,9 %), přičemž ceny brambor přešly z poklesu o 6,7 % v únoru v růst o 1,2 % v březnu.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v březnu největší vliv ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde byly vyšší ceny vepřového masa o 22,1 %, uzenin o 14,0 %, ovoce o 16,2 % a cukru o 11,1 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 4,2 %, vodného o 5,3 %, stočného o 4,5 % a zemního plynu o 0,4 %. Vliv na zvýšení celkové cenové hladiny měly také ceny v oddíle alkoholické nápoje, tabák, kde vzrostly ceny lihovin o 6,2 %, vína o 2,8 %, piva o 3,6 % a tabákových výrobků o 3,2 %. V oddíle stravování a ubytování byly vyšší ceny stravovacích služeb o 5,7 % a ceny ubytovacích služeb o 4,7 %. V oddíle ostatní zboží a služby se zvýšily ceny výrobků a služeb pro osobní péči o 4,3 %. V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny telefonních a faxových služeb o 4,7 %.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 3,2 % a ceny služeb o 3,7 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného (nákladů vlastnického bydlení) byl meziročně 103,4 %.

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v březnu 3,1 %.

Meziroční změna průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP)[1] 27 členských zemí EU byla podle předběžných údajů Eurostatu v únoru 1,6 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Nejvíce vzrostly ceny v Maďarsku (o 4,4 %) a nejméně v Itálii (o 0,2 %). Na Slovensku cenový růst v únoru zpomalil na 3,1 % z 3,2 % v lednu. V Německu byly ceny vyšší o 1,7 % (v lednu o 1,6 %). Podle předběžných výpočtů byla v březnu meziměsíční změna HICP v ČR 0,0 % a meziroční 3,6 %. Bleskový odhad meziroční změny HICP pro eurozónu za březen 2020 je 0,7 %, jak uvedl Eurostat. (Více informací na internetových stránkách Eurostatu: HICP.)

Od ledna 2020 jsou indexy spotřebitelských cen počítány na aktualizovaných vahách, které vycházejí z výdajů domácností v roce 2018. Nově vypočítávané indexy jsou na všech úrovních spotřebního koše řetězeny k časové řadě indexů o základu průměr roku 2015 = 100. Tím je zajištěno pokračování této časové řady, ze které jsou počítány indexy k dalším základům (předchozí měsíc = 100, stejné období předchozího roku = 100 a index klouzavých průměrů za posledních 12 měsíců k průměru 12 předcházejících měsíců).

Nový spotřební koš naleznete na internetových stránkách ČSÚ ZDE.

[1] HICP neobsahuje imputované nájemné.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

7:14 BESIP: Česká republika získala na evropském finále dopravní soutěže bronz

Česká republika dosáhla i letos na mezinárodní úrovni dalšího velkého úspěchu – na evropském finále …