Český statistický úřad: Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru opět mírně zpomalil

11.03.2025 13:21 | Tisková zpráva

Spotřebitelské ceny meziměsíčně vzrostly o 0,2 %. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle rekreace a kultura. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 2,7 %, což bylo o 0,1 procentního bodu méně než v lednu.

Český statistický úřad: Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru opět mírně zpomalil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíční srovnání 

Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 0,2 %. V oddíle rekreace a kultura byly vyšší ceny dovolených s komplexními službami o 5,0 % a ceny rekreačních a kulturních služeb o 0,9 %. V oddíle bytové vybavení, zařízení domácnosti vzrostly zejména ceny velkých přístrojů pro domácnost o 1,9 %. Vývoj cen v oddíle doprava byl ovlivněn růstem cen pohonných hmot a olejů o 0,6 %. V oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravovacích služeb též o 0,6 %. Naopak na meziměsíční snižování celkové cenové hladiny v únoru působily především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde klesly ceny vepřového masa o 4,3 %, ovoce o 1,5 %, másla o 5,3 %, drůbežího masa o 2,0 % a nealkoholických nápojů o 0,7 %. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly nižší ceny vína o 5,8 %, lihovin o 3,5 % a piva o 1,3 %. 

Ceny zboží úhrnem klesly o 0,2 %, zatímco ceny služeb o 0,7 % vzrostly. 

tab

 

tab

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Filip Turek byl položen dotaz

Jak jste se dostal k utajovaným informacím?

Proč to nechcete prozradit? Nebo o ničem nevíte a zase jste lhal? A budete žádat o vyšší prověrku? Myslíte, že máte šanci ji vůbec dostat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HK ČR: Energetika, stavebnictví i trh práce potřebují méně regulací a byrokracie

10:34 HK ČR: Energetika, stavebnictví i trh práce potřebují méně regulací a byrokracie

Česko nemůže být dlouhodobě konkurenceschopné bez změny přístupu k regulacím v energetice, stavebnic…