Český statistický úřad: Nová kniha popisuje 15 let Česka v Evropské unii

09.05.2019 17:37

Nově vydaná publikace Českého statistického úřadu shrnuje základní oblasti vývoje České republiky v období od vstupu do Evropské unie. V přehledné a graficky atraktivní formě prezentuje vybrané ukazatele vývoje obyvatelstva, ekonomiky, životních podmínek, životního prostředí a informačních technologií a výzkumu.

Český statistický úřad: Nová kniha popisuje 15 let Česka v Evropské unii
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Ke každému tématu je připojen krátký komentář, který popisuje vývoj Česka v dané oblasti a zasazuje údaje do širšího kontextu. Důraz je kladen především na přehledné vyobrazení cesty, kterou ČR urazila v posledních patnácti letech a rovněž postavení země v rámci Evropské unie.

„Zásady společného trhu, tedy volný pohyb zboží, osob a kapitálu, přinesly po vstupu do EU největší změny. Otevření evropského trhu českým výrobcům znamenalo další zesílení role exportu, což ovlivnilo i podobu celého tuzemského hospodářství,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Větší otevření zahraničnímu kapitálu usnadnilo příliv přímých investic do domácí ekonomiky a dále urychlilo probíhající transformaci. Volný pohyb osob nejen usnadnil cestovaní, ale také umožnil českým občanům pracovat či studovat v dalších členských zemích Unie.

Za posledních 15 let se změnila i podoba společnosti. Postupně se zvýšil průměrný věk obyvatelstva i očekávaná doba dožití. Evropskému průměru se země začala přibližovat například zdvojnásobením podílu vysokoškoláků na dospělé populaci.

Kniha je pro zájemce zdarma ke stažení na webových stránkách úřadu ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERÚ oznamuje regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2021

22:15 ERÚ oznamuje regulované ceny elektřiny a plynu pro rok 2021

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenová rozhodnutí, kterými každoročně stanovuje výši regulova…